Spawanie to łączenie materiałów za sprawą ich nagrzania i stopienia z dodaniem lub bez dodania spoiwa. To działanie wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu. Proces, w którym specjalizuje się Zakład Mechaniczno Spawalniczy MUS, umożliwia między innymi budowę konstrukcji stalowych. W całym procesie bardzo ważną rolę pełni tzw. łuk spawalniczy, który stanowi źródło ciepła. Jednak czym on dokładnie jest? O tym w artykule. 

Łuk elektryczny a łuk spawalniczy

Każdy z nas spotkał się w życiu ze zjawiskiem błyskawicy w trakcie burzy. To bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne, któremu towarzyszy grom dźwiękowy i specyficzne, intensywne światło. Podobne wyładowania w formie łuków elektrycznych możemy spotkać w pojazdach szynowych – między górnym przewodem zasilającym a odbiornikiem prądu. Takie zjawisko występuje pomiędzy dwoma biegunami obwodu elektrycznego. Do jego powstania musi zaistnieć różnica potencjałów, czyli napięcie elektryczne. Właściwie dostosowany łuk może pełnić istotną funkcję w łączeniu elementów stalowych czy metalowych. 

Łuk o określonych parametrach, który dostosowany jest właśnie do spawania, nazywamy łukiem spawalniczym. Mowa tu na przykład o wpływie prądu elektrycznego na zjonizowane cząsteczki gazu, w efekcie którego powstaje plazma – a dokładniej kolumna plazmy łuku elektrycznego. Nagrzewa się ona nawet do 15 500 stopni Celsjusza, co pozwala swobodnie roztapiać i łączyć ze sobą metale. Taka technologia jest wykorzystywana w przedsiębiorstwach, między innymi w Zakładzie Mechaniczno Spawalniczym MUS. Aktualnie spawanie jest najlepszą i najwydajniejszą formą łączenia metali, na przykład w konstrukcjach budowlanych, czy też elementach samochodowych. Trzeba jednak pamiętać, że może przebiegać w różny sposób, a zatem opisujemy metody spawalnicze – MIG/MAG i TIG.

Metody spawania – MIG/MAG i TIG

Aby kolumna plazmy łuku elektrycznego mogła się w ogóle pojawić, potrzebna jest do tego elektroda. To przez nią płynie energia umożliwiająca zaistnienie całego procesu. Aktualnie do najpopularniejszych metod należą: spawanie z wykorzystaniem elektrody topliwej oraz spawanie z elektrodą nietopliwą. Ta pierwsza wersja to tak zwane MIG/MAG – używa się tam popularnych migomatów. Ta forma spawania wykorzystuje gaz, który chroni metal przed reakcją z atmosferą. Rodzaj gazu jest również ważny – gazy obojętne wykorzystuje się w metodzie MIG (stosowanej przez wspomniany już zakład), a gazy aktywne w metodzie MAG. Do spawania tymi sposobami jest potrzebny materiał dodatkowy. 

Istnieje także metoda TIG, czyli spawanie elektrodą nietopliwą. Tutaj, jak sama nazwa wskazuje, elektroda się nie topi i nie jest potrzebny materiał dodatkowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na jego wykorzystanie, musimy dostarczać go ręcznie, a nie z pomocą uchwytu spawalniczego, jak w przypadku poprzedniej metody. Tę technikę spawania, używaną w firmie MUS, jest łatwiej opanować i pozwala ona na pracę w każdej pozycji, jednak jest nieco mniej wydajna. Co więcej, praca jonizatora, bez którego nie będzie możliwe zajarzenie łuku spawalniczego, może wpływać na pracę urządzeń elektrycznych wokół obszaru, na którym odbywają się działania.

Zakład Mechaniczno-Spawalniczy MUS działa w Wieliczce w województwie małopolskim. Firma specjalizuje się w produkcji barierek, balustrad ze stali nierdzewnej i czarnej, oraz wytwarzaniu szaf, regałów i zlewozmywaków ze stali nierdzewnej. Zakład oferuje również usługi serwisowe, takie jak utrzymanie ruchu, poprawa wydajności linii produkcyjnych i naprawy uszkodzonych elementów w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.