Przy budowie m.in. domów jednorodzinnych, ważnym elementem dokumentacji są opracowania kartograficzne. Jednym z nich są mapy do celów projektowych, których sporządzeniem zajmuje się geodeta. Dopiero po przygotowaniu tego typu opracowania można przystąpić do realizacji prac związanych z projektowaniem budynku na danej działce. Czym zatem dokładnie jest mapa do celów projektowych i co zawiera?

Jak przygotowuje się mapę do celów projektowych?

Jednym z podstawowych opracowań kartograficznych jest mapa zasadnicza. To właśnie na niej znajdują się informacje dotyczące wybranego obszaru, na którym znajduje się działka inwestora. Celem geodety jest taka aktualizacja mapy zasadniczej, by naniesione na niej zmiany pozwalały na przygotowanie projektu budowlanego. Specjalista musi zatem najpierw zdobyć kopię wspomnianego opracowania kartograficznego. Po uzyskaniu dokumentu przystępuje do prac w terenie, a wyniki dokonanych pomiarów dają możliwość zaktualizowania mapy zasadniczej.

W ten właśnie sposób powstaje mapa do celów projektowych. Jest ją w stanie wykonać na zlecenie klienta firma Usługi Geodezyjno-Kartograficzne Mariusz Harmuszkiewicz. Mapę tego typu może stworzyć bowiem jedynie specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Wykonawca prac geodezyjnych przygotuje zatem opracowanie kartograficzne, w którym uwzględni m.in. linie rozgraniczające obszary o zróżnicowanym przeznaczeniu na wybranej działce. Nie jest to jedyny składnik mapy do celów projektowych. Co jeszcze powinno się na niej znaleźć?

Informacje zawarte na mapie do celów projektowych

Podstawą mapy do celów projektowych jest treść mapy zasadniczej. Oprócz danych z tego opracowania kartograficznego, znajdziemy na niej również linie zabudowy. Geodeta powinien uwzględnić także m.in. osie ulic i dróg, które będą znajdować się na działce inwestora oraz w jej pobliżu. Na mapie do celów projektowych znajdziemy nawet obszary zieleni. Ich wyznaczenie i wskazanie na tego typu opracowaniu kartograficznym też jest obowiązkiem geodety zajmującego się wykonaniem takiej usługi.

Także tzw. infrastruktura podziemna jest elementem mapy do celów projektowych. Dopiero w ten sposób zaktualizowana mapa zasadnicza trafia do odpowiedniego ośrodka dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Po jej zweryfikowaniu, kopie mapy do celów projektowych są przekazywane inwestorowi. Ten natomiast może je wykorzystać do dalszych celów – dostarcza je chociażby architektowi, który zajmie się przygotowaniem stosownej koncepcji zagospodarowania działki oraz jej zabudowania konkretnymi obiektami.