Przemysł i budownictwo to branże, które wykorzystują ogrom różnych maszyn i procesów, które wspierają ich działania na różnych polach. Ciężko wyobrazić sobie obecnie jakąkolwiek budowę lub działania związane z wydobywaniem surowców, bez użycia ciężkich sprzętów, takich jak, chociażby koparki, czy żurawie. Refulery to maszyny, o których mało kto z osób niezwiązanych z branżą, mógł słyszeć. W dalszej części artykułu wraz ze specjalistami z firmy Retrans przybliżymy, czym są i do czego się je wykorzystuje.

Co to jest refuler?

Refuler to inaczej pogłębiarka ssąca, która służy do wydobywania piasku, żwiru i innych kruszyw, ale również do pogłębiania szlaków żeglugowych śródlądowych i morskich. Jest to urządzenie pływające, które zasysa z dna zbiornika wodnego lub żwirowni kruszywo, a następnie przy pomocy systemu rur, transportuje je na brzeg, skąd trafia do dalszej obróbki lub wykorzystania.

Jak zbudowane są refulery?

Wśród elementów budowy pogłębiarek, można wyróżnić system JET, spulchniacz, komorę kamienną, głowice mechaniczne, specjalistyczne pompy i ich podzespoły, odwadniacze kołowe, łączniki gumowe ssące i tłoczne, rurociągi, pływaki wypornościowe, agregaty prądotwórcze, kompresory drgań, a także całą automatykę odpowiadającą za właściwą pracę systemu.

Maszyna może być zasilana napędem elektrycznym lub spalinowym. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie poszczególnymi parametrami, takimi jak wydajność lub rozmiary. Konkretne możliwości systemu dopasowuje się pod potrzebę każdego klienta i warunki danego terenu, na którym będą prowadzone działania z pomocą refulera. Dzięki temu zapewnia się bezpieczne i efektywne korzystanie ze sprzętu, co eliminuje zarówno przepalanie funduszy, jak i prawdopodobieństwo nieudanych działań, które mogą opóźniać wszystkie prace.

Tłumaczy nam ekspert z firmy Retrans.

Jak działa refuler?

Pogłębiarki ssące działają poprzez zasysanie mieszaniny wody i kawałków gruntu do rurociągu, który działa dzięki pompie gruntowej. Tym sposobem całość trafia do komory, w której następuje filtrowanie materiału, podczas którego odseparowuje się duże elementy oraz kamienie, a następnie pozostała mieszanka wody i gruntu przechodzi przez pompę gruntową, by finalnie przez rurociąg trafić do miejsca składowania. Głowice refulera często wyposażone są w spulchniacz, dzięki któremu proces filtracji jest znacznie ułatwiony.

Gdzie wykorzystuje się refulery?

Wynajem refulerów może przydać się przy wielu pracach, takich jak pogłębianie portów i przystani, oczyszczanie kanałów, odmulanie tam, zabezpieczenie wybrzeża. Odpowiednio skonfigurowane maszyny doskonale sprawdzą się także podczas pogłębiania na dużych głębokościach, a szczególnie na otwartej wodzie, takiej jak morze.