Renta planistyczna, zwana też opłatą planistyczną, to jednorazowa opłata, która niekiedy musi być zapłacona przez właściciela na rzecz gminy. Rzeczoznawca majątkowy Krzysztof Jasiński, który prowadzi działalność w miejscowości Jabłonna, specjalizuje się w sporządzaniu odpowiedniej wyceny na potrzeby ustalenia tego świadczenia. Czym dokładnie jest renta planistyczna, kto ją ustala oraz kto i w jakich okolicznościach musi ją zapłacić. Zapraszamy do lektury!

Czym jest renta planistyczna?

Uchwalenie nowego planu miejscowego znajduje swoje odzwierciedlenie w wartości nieruchomości poprzez ustalenie w nim jej przeznaczenia, jako prawnie dopuszczalnego sposobu zagospodarowania. Możliwość zagospodarowania nieruchomości stanowi jeden z podstawowych czynników mających wpływ na jej wartość odzwierciedlającą rynkowy wymiar inwestycyjnej atrakcyjności nieruchomości.

Ustalenie, a następnie pobranie, renty planistycznej przez gminę jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wartość nieruchomości wzrośnie na skutek określenia dla niej nowego przeznaczenia w nowym planie miejscowym, albo w ramach zmiany planu dotychczas obowiązującego, dzięki czemu aktualna możliwość gospodarowania nieruchomością po uchwaleniu nowego planu miejscowego jest atrakcyjniejsza cenowo na rynku obrotu nieruchomościami. Ustalana przez gminę renta planistyczna nie może przekraczać 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Kto ustala rentę planistyczną?

Rentę planistyczną, będącą swoistym rodzajem daniny na rzecz gminy, ustala i pobiera wójt (burmistrz lub prezydent miasta) w oparciu o wzrost wartości nieruchomości wykazany w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego.

Kto jest zobowiązany do zapłacenia renty planistycznej?

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapłaty na rzecz gminy tego świadczenia, ale wyłącznie w przypadku sprzedaży swojej nieruchomości (lub jej części) przed upływem pięciu lat od daty wejścia w życie nowego planu miejscowego lub zmiany planu dotychczas obowiązującego. W sytuacji, gdy właściciel nie decyduje się na taką sprzedaż, obowiązek zapłaty renty planistycznej nie występuje. Wysokość świadczenia ustalana jest przez organ administracji gminnej na podstawie sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego.