Choć zapewne wielokrotnie widzieliśmy robotników, spawających jakieś elementy, mało kto zastanawia się, na czym właściwie polega ten proces i jak dokładnie przebiega. Tymczasem spawanie jest bardzo ciekawym zjawiskiem, które warto poznać o wiele lepiej, niż tylko pobieżnie.

Co to jest spawanie?

Proces spawania jest łączeniem ze sobą dwóch materiałów poprzez miejscowe stopienie ich, a następnie zestalenie. W ten sposób łączy się przede wszystkim tworzywa sztuczne oraz metale – zwłaszcza stal. Podczas spawania bardzo często dodaje się spoiwo spawalnicze – jest to dodatkowy materiał, który stapia się i łączy razem z głównymi materiałami, wypełniając tym samym spoinę. Musi mieć on jednak taką samą temperaturę topnienia, co spawany materiał.

Źródłem ciepła, które roztapia poszczególne elementy, jest łuk spawalniczy, który tworzony jest przez prąd. Od jego nazwy wzięło się też określenie spawania łukowego, czyli takiego wykorzystującego łuk elektryczny.

Co to jest łuk spawalniczy?

Określenie to stosujemy do opisania impulsu elektrycznego, jaki powstaje pomiędzy spawanym elementem oraz elektrodą spawalniczą. Łuk taki powstaje wówczas, gdy między tymi dwoma elementami pojawi się odpowiednio duże napięcie lub nastąpi potarcie, polegające na uderzeniu elektrodą w spawany przedmiot.

Prąd przepływający następnie w powietrzu między elektrodą a spawanym materiałem tworzy właśnie łuk elektryczny. Jego temperatura może sięgać nawet do 10 tysięcy stopni Celsjusza!

Jakie są rodzaje spawania?

W zależności od tego, co jest źródłem ciepła, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje spawów – elektryczne (o których wspomniano wyżej), gazowe oraz termitowe. Każdy z tych rodzajów posiada własne podkategorie, różniące się między innymi metodą uzyskania optymalnej temperatury spawania. Do tego wyróżnić należy też spawanie laserowe, plazmowe czy hybrydowe. Aby wykonywać prawidłowo proces łączenia jakąkolwiek z tych metod, należy przejść odpowiedni kurs i zdobyć uprawnienia.

Jak zdobyć uprawnienia spawalnicze?

Istnieje wiele ośrodków, oferujących szkolenia i egzaminowanie spawaczy. Jednym z nich jest JMIK Weldtech, oferujący szkolenia spawaczy wyróżniające się konkretną metodą oraz materiałem, który ma ulec spawaniu. Szkolenia te oparte są m.in. o program stworzony przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, dlatego poszczególne kursy spawania wyróżniają się spełnianiem norm bezpieczeństwa i przeprowadza je wykwalifikowana kadra.