Budowa domu, biurowca, a nawet szkoły czy szpitala może odbywać się w różnych modelach inwestycyjnych. Oprócz popularyzowanego coraz bardziej wznoszenia pod klucz popularne jest także realizowanie prac do stanu deweloperskiego. Co on oznacza i na co powinien szczególnie uwagę zwrócić inwestor? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Czym jest stan deweloperski budynku?

Odpowiedź na pytanie czym jest stan deweloperski budynku, nie jest takie łatwa. Kwestia takiej inwestycji nie jest bowiem dokładnie regulowana przez prawo. Co to oznacza? Głównie to, że to porozumienie inwestora z wykonawcą określa poziom standardu deweloperskiego obiektu. W uniwersalnym ujęciu oferta doprowadzenia domu czy biura do takiego stanu dotyczy zakończenia wszystkich prac poprzedzających działania wykończeniowe.

Inwestycja do stanu deweloperskiego powinna zatem uwzględniać wykonanie pełnej wylewki podłogowej, instalacji sanitarnych, tynków na ścianach, a także wstawienia drzwi oraz okien. Często liczyć można na zagruntowanie ścian, dokładnie przygotowanie zabudowy kartonowo gipsowej do wykończenia, w tym na wykonanie sufitów podwieszanych tak ważnych dla lokali użytkowych.

Na co powinien zwrócić uwagę inwestor?

Inwestorzy indywidualni, biznesowi oraz publiczni przede wszystkim powinni przy ofertach wznoszenia budynków do stanu deweloperskiego zwrócić uwagę na wspomniany zakres prac danej firmy. Umowa powinna szczegółowo określać wszystkie obowiązki wykonawcy, wraz ze spodziewanym rezultatem technicznym oraz wizualnym. Częścią składową umowy powinny być złożone ekspertyzy, uzgodnienia, plany, projekty, kosztorysy, harmonogramy, a także wizualizacje.

O najwyższą klarowność współpracy przy realizacji inwestycji pod klucz lub do stanu deweloperskiego dba między innymi zespół firmy budowlanej Wiecha. Ma ona na swoim koncie wiele sukcesów branżowych, które dotyczyły różnych obiektów. Mowa między innymi o domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i o lokalach użytkowych różnej powierzchni. Firma budowlana Wiecha oferuje usługi w zakresie budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, renowacji zabytków, robót żelbetowych, wyburzeń i usług sprzętowych oraz wykończeń wnętrz. Specjalizuje się również w szeroko pojętym budownictwie przemysłowym, realizując projekty budowy hal stalowych, obiektów rolniczych i innych obiektów produkcyjnych. .

Zalety budowy obiektów do stanu deweloperskiego

Stan deweloperski dla inwestorów biznesowych oraz publicznych to opcja, która jest tak samo rozsądna, co budowa pod klucz. Jeśli dany obiekt ma powstać szybko, zamawiający powinien wybrać wersję z pełnym wykończeniem. Inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych.

Przy nich stan deweloperski to idealna alternatywa łącząca zalety budowy pod klucz z metodą gospodarczą (częściowe wykonywanie prac na własną rękę). Liczyć można w takim modelu na niższe koszty oraz elastyczność czasową. Nigdy nie powinniśmy bowiem budować domu do stanu surowego, pozostawiając go bez wykończenia na kilka długich miesięcy. Traci on w ten sposób swoją jakość techniczną – mury murszeją i często dochodzi do kapilarnego podnoszenia się wody gruntowej.