Czym jest system niewidocznego montażu desek tarasowych?

Materiał partnera
2019-05-29
legary na taras

Taras wykonany metodą niewidocznego montażu jest wyjątkowo estetyczny. To nie tylko sposób na ulepszenie klasycznego montażu, ale też jego przyśpieszenie. System niewidocznego montażu desek tarasowych jest coraz chętniej wybierany, szczególnie w przypadku nowoczesnego budownictwa, w którym wszystko musi być perfekcyjnie zgrane i dopasowane. Na czym polega i jakie są jego największe zalety? Czym różni się od tradycyjnego?

Montaż tradycyjny

Żeby dostrzec widoczną różnicę, najpierw należy zapoznać się z metodami tradycyjnymi, które były wykorzystywane przez wiele lat, zanim pojawił się montaż niewidoczny. Początkowo deski tarasowe łączono z legarem (podkładem) przy pomocy plastikowych klipsów i wkrętów. Każdy z nich montowano i dokręcano indywidualnie, przez co nie tylko było to wyjątkowo pracochłonne, ale też można popełnić wiele błędów. Problem nie był tak duży, jeśli do montażu tarasów używano wkrętów ze stali nierdzewnej, gdyż nie ulegały one korozji. Niestety, ze względu na oszczędność, wiele nierzetelnych firm wybierało najtańsze materiały, które w przypadku tarasów niezadaszonych już po pierwszej zimie zaczynały rdzewieć, powodując nieestetyczne, rudawe plamy na drewnie.

 

Niektóre firmy zajmujące się montażem tarasów stosowały jeszcze bardziej prymitywne rozwiązania, na przykład przybijanie desek do podkładu na gwoździe. Nie tylko było to jeszcze mniej precyzyjne, ale też mogło powodować pękanie desek i szybsze niszczenie się konstrukcji.

Zalety systemu niewidocznego montażu

Niewidoczny montaż jest zatem o wiele bardziej estetyczną alternatywą. Firma PINAT stosuje system niewidocznego montażu desek tarasowych o nazwie SystemPeter PICLIP, który nie tylko daje estetyczny efekt wizualny, ale też cechuje się wyjątkową trwałością. Wszelkie błędy można bardzo łatwo korygować, a w przypadku uszkodzenia pojedynczej deski szybko ją wymienić – nawet wtedy, kiedy zniszczony został element znajdujący się pośrodku tarasu. Klipsy są w kolorze czarny, dlatego są zupełnie niewidoczne w szczelinach. Ponadto zapewniają one doskonałą cyrkulację powietrza między deskami i podkładem, tym samym nie dopuszczając do zawilgocenia i namnażania się grzybów oraz pleśni. Zwiększy to nie tylko żywotność konstrukcji, a przede wszystkim samego materiału.

 

System niewidocznego montażu desek tarasowych nie obejmuje wyłącznie samych klipsów, ale też aluminiowy legar, który posiada specjalny kanał śrubowy. W przypadku klasycznego montażu konieczne było wiercenie w każdym podkładzie z osobna. Innowacyjna metoda wykorzystująca kanał, jeszcze bardziej skraca czas pracy.

Opracowanie artykułu:

Natalia Machnik-Pawlak "Pinat"

ul. Polna 100, 62-800 Kalisz wielkopolskie
e-mail
www