Szambo to czasem jedyne rozwiązanie dla osób, które nie mają dobrego dostępu do sieci kanalizacyjnej lub które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Alternatywą dla zwykłego szamba coraz częściej jest tzw. szambo ekologiczne. Czym ono jest? Jakie ma zalety? Kiedy warto je montować? Zapraszamy do lektury.

Czym jest szambo ekologiczne?

Na wstępie warto zaznaczyć, że termin „szambo ekologiczne” nie ma jeszcze jednoznacznej definicji określonej przez prawo. Dlatego przeglądając oferty różnych producentów, można zauważyć, że szambem ekologicznym zostanie nazwany szczelny i wytrzymały zbiornik, który nie stwarza ryzyka wycieków oraz zbiornik, który oczyszcza ścieki płynne i zamienia je w produkt bezpieczny dla środowiska - wodę. W tym artykule szambem ekologicznym określamy drugi typ zbiornika.

Szambo ekologiczne nie jest tym samym, co przydomowa oczyszczalnia ścieków. Różnią się one między sobą budową, sposobem oczyszczania ścieków oraz ceną. Aby szambo oczyszczało płynne ścieki, musi się składać z dwóch komór, które rozdziela przegroda. Zadaniem przegrody jest zatrzymanie grubych ścieków w jednej komorze i przepuszczenie płynnych ścieków do drugiej komory. Proces oczyszczania płynnych ścieków odbywa się przy pomocy odpowiednich bakterii oraz systemu drenażu, który po oczyszczeniu płynów odprowadza wodę do gruntu.

Szamba ekologiczne - zalet

Montaż tego typu zbiorników daje właścicielowi wiele zalet:

  • Rzadsze oczyszczanie szamba. Jako że ścieki płynne są oczyszczane i odprowadzane do gruntu, zbiornik nie zapełnia się tak szybko, a w związku z tym nie trzeba go tak często oczyszczać. Tak więc przekłada się to na dodatkowe oszczędności w domowym budżecie.
  • Niewielkie ryzyko wycieku nieczystości. Szamba ekologiczne są wykonane zwykle z najwyższej jakości betonu, który spełnia rygorystyczne normy wytrzymałościowe i ekologiczne. Ryzyko niekontrolowane wycieku jest bliskie 0.
  • Atrakcyjna cena. Szamba betonowe ekologiczne mają niższą cenę niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • Idealne rozwiązanie do domków letniskowych. Ze względu na mniejszą częstotliwość wywozu nieczystości, zbiorniki betonowe ekologiczne są świetną propozycją dla działkowiczów.

Gdzie można kupić szamba ekologiczne?

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości zbiorników ekologicznych, sprawdź ofertę firmy Anibud Anita Kaca. Firma działa w branży od 1999 roku, co pozwoliło na zdobycie dużego doświadczenia i szerokiego grona zadowolonych klientów. W ofercie Anibud znajdziemy szamba jednokomorowe i dwukomorowe wykonane z najwyższej jakości materiałów. Zbiorniki są dokładnie przebadane i spełniają wszelkie wymagania jakościowe, wytrzymałościowe oraz ekologiczne. Anibud działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - Bydgoszcz, Włocławek, Toruń, Grudziądz.