Szkło uznawane jest za materiał XXI wieku. To z niego buduje się swoiste obudowy wieżowców i pięknych obiektów przeznaczenia komercyjnego oraz publicznego. Nie tylko jednak szkło jest wykorzystywane w budownictwie zewnętrznym, ale także we wnętrzarstwie, w branży meblarskiej i dekoratorskiej. Wśród licznych odmian szkła budowlanego ciekawym gatunkiem jest szkło zbrojone. Czym ono jest i gdzie jest stosowane?

Czym jest szkło zbrojone?

Rodzajów szkła jest wiele. Zakłady szklarskie  wykorzystują w swojej pracy szkło barwione na masie, szkło float, szkło laminowane VSG, szkło niskoemisyjne, szkło refleksyjne, szkło żaroodporne, szkło dekoracyjne, szkła na lustra, a także szkło zbrojone. Ostatni gatunek jest szczególnie interesujący, ponieważ stanowi odmianę szkła bezpiecznego o podwyższonej odporności na uderzenia, ogień oraz inne szkodliwe warunki zewnętrzne.

Konstrukcja tego typu tafli do dalszej obróbki jest przygotowywana metodą walcowania wraz z procesem wtapiania wewnątrz stalowej siatki. To właśnie ona w przypadku pęknięcia nie powoduje rozprysku szkła oraz odrywania się jego odłamków.

Rodzaje szkła zbrojonego

Szkło zbrojone tworzone jest w wielu rodzajach. Spotkać można się między innymi z bezbarwnym szkłem zbrojonym oraz z  typem bezbarwnym, ale dodatkowo polerowanym. Oprócz tych dwóch gatunków najlepsze zakłady szklarskie przygotowują również wersje barwione, ornamentowe, piaskowane czy z nadrukami.

Najczęściej wykorzystywane jest jednak szkło zbrojone w prostej oraz surowej formie, która idealnie wpasowuje się w różne style architektoniczne. Materiał można z powodzeniem wykorzystać we wnętrzach skandynawskich, industrialnych, awangardowych i modernistycznych. O szczegóły pytaj specjalistów zakładu szklarskiego SZKLARZ KIJAK, którzy doskonale znają potrzeby klientów. Firma działa na rynku już bowiem od ponad 26 lat.

Zastosowanie szkła zbrojonego

Szkło zbrojone jest wykorzystywane tam, gdzie estetyka musi łączyć się w parze z bezpieczeństwem użytkowym oraz trwałością danej konstrukcji. Obecnie zatem tego typu materiał o podwyższonych własnościach technicznych jest wykorzystywany zarówno w budownictwie komercyjnym i publicznym, jak i przemysłowym. Ze szkła zbrojonego tworzy się m.in.:

  • balustrady,
  • przeszklenia drzwi,
  • ściany działowe,
  • okna,
  • świetliki dachowe,
  • zadaszenia ogrodów zimowych, wiat, a nawet hal,
  • ścianki prysznicowe,
  • blaty i panele ścienne dla kuchni,
  • podłogi.

Szkło zbrojone sprawdza się też przy tworzeniu przeszkleń mebli oraz gablot. Można je również zastosować do produkcji akwarium, półek oraz stołów.

Szkło bezpieczne VSG czy szkło zbrojone?

Szkło zbrojone było przez wiele lat we wnętrzarstwie wyparte przez szkło bezpieczne VSG. Dlaczego jednak jego popularność znowu jest wysoka, a zakłady szklarskie przyjmują na nie wiele zamówień? Przede wszystkim wiąże się to z chęcią uzyskania szkła zarówno bezpiecznego, jak i stylowego. W przypadku materiałów zbrojonych liczyć można na wspomniany surowy charakter, który dzisiaj święci swoje tryumfy w modzie, budownictwie czy wnętrzarstwie. Szkło zbrojone jest też tańsze od szkła bezpiecznego VSG.