Wyłącznik nadprądowy jest podstawowym elementem systemu, który chroni instalację elektryczną, a także wszystkie podłączone do niej odbiorniki. Jego wybór ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie od niego zależy czy będzie działać ona poprawnie i nie zostanie uszkodzona. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie charakterystyce poszczególnych wyłączników i zdecydować się na ten, który będzie spełniał wymagane przez nas funkcje.

Charakterystyka wyłączników nadprądowych

Wyłącznik nadprądowy to urządzenie, które chroni instalację przed przeciążeniem elektrycznym. Jego działanie jest bardzo istotne, gdyż może zapobiec poważnym konsekwencjom różnych zwarć i awarii instalacji, takim jak na przykład pożar.

Każdy wyłącznik nadprądowy posiada tak zwaną charakterystykę. Jest oznaczana literami: A, B, C lub D. Dzięki temu opisywana jest wielkość przekroczenia wartości prądu znamionowego, która jest niezbędna w obwodzie, by możliwe było uruchomienie włącznika.

W przypadku wyłącznika nadprądowego o charakterystyce A warto wiedzieć, że uruchamia się on natychmiast po przekroczeniu prądu znamionowego. Tego typu urządzenie jest niezbędne do ochrony wrażliwej elektroniki – może się sprawdzić zatem także w mieszkaniu.

Charakterystyka B oznacza, iż niezbędne jest przekroczenie wartości prądu znamionowego między 3 a 5-krotnie. Wyłączników tego typu używa się głównie do zabezpieczenia urządzeń, które posiadają niewielką moc rozruchową. Są stosowane na przykład w lodówce lub do silnika o niedużej mocy.

W przypadku wyłączników z charakterystyką C warto wiedzieć, że nadają się one do silników o większej mocy lub na przykład do płyty indukcyjnej. Prąd znamionowy w nich musi zostać przekroczony aż 5-10 razy.

Charakterystyka D natomiast pojawia się bardzo rzadko w sieciach domowych. Dzieje się tak z uwagi na jej uruchomienie – dzieje się to po przekroczeniu prądu znamionowego 10-20 razy. Zabezpieczenie takie jest przydatne w przypadku obwodów, które mają połączenie z urządzeniami o wysokiej mocy rozruchowej.

Jaki wyłącznik wybrać do domu?

Wybór odpowiedniego wyłącznika nadprądowego to nie lada wyzwanie. Warto na samym początku wiedzieć, że w domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się urządzenia o charakterystyce B. W przypadku obwodów oświetleniowych stosuje się zabezpieczenia 10A, natomiast w gniazdowych jest to już 16A.

Wybierając odpowiedni wyłącznik nadprądowy, należy dobrać je w taki sposób, aby podczas przepływu prądów o wartości większej od długotrwałej obciążalności prądowej mogło nastąpić ich działanie. Jest istotne, by działo się, to zanim dojdzie do zbyt dużego wzrostu temperatury w żyłach przewodów.

Samodzielne wybieranie wyłącznika nie zawsze może doprowadzić nas do odpowiednich decyzji. Warto zwrócić się o pomoc do osób, które z tego typu urządzeniami mają styczność na co dzień i mogą nam doradzić odpowiedni wyłącznik do naszego domu. Dobrym pomysłem będzie wybranie się do firmy Esej Artykuły Elektrotechniczne Hurt Detal Sp. j., która oferuje urządzenia elektrotechniczne najwyższej jakości.

Wybierając odpowiedni wyłącznik nadprądowy, będziemy mogli spać spokojnie i nie martwić się o różnego rodzaju niebezpieczne awarie i usterki. W przypadku instalacji zakupionego urządzenia warto zwrócić się do fachowca, który prawidłowo go podłączy. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że wszystko będzie poprawnie działać.