Wśród technik budowlanych i remontowych w ostatnich latach wzrosło znaczenie systemów suchej zabudowy, która nie jest już tylko wykorzystywana przy aranżacji biur, hal magazynowych czy innych wielkopowierzchniowych obiektów. Specjale płyty kartonowo gipsowe montowane na metalowych rusztach – profilach, wieszakach, łącznikach oraz narożnikach – cenione są także przy remoncie domów i mieszkań, a także przy adaptacjach poddaszy. Jakie konstrukcje można stworzyć w systemach suchej zabudowy, czym się one cechują i z czego się one składają?

Z czego składa się sucha zabudowa?

Systemy suchej zabudowy nie należą do skomplikowanych i składają się z kilku prefabrykowanych, gotowych do montażu elementów. Szkieletem dla przygotowywanych konstrukcji są specjalne profile stalowe, wieszaki, łączniki oraz narożniki z siatkami, a poszycie stanowią zaś płyt kartonowo gipsowe zwane inaczej płytami K-G. Ich instalacja odbywa się poprzez przymocowywanie ich do stelaży metalowych, a kończy się wykończeniem wybranym materiałem, od drewna począwszy, na glazurze czy mikrocemencie kończąc.

Warto również podkreślić, że integralną częścią suchej zabudowy są często specjalne rury osłonowe dla prowadzonych instalacji elektrycznych i sanitarnych, a także docieplenia w postaci paneli styropianowych lub częściej tych wykonanych z wełny skalnej oraz szklanej. Planując remont z wykorzystaniem płyt K-G, w pierwszej kolejności należy jednak wybrać dostawcę wspomnianych elementów metalowych. Wysokiej klasy profile proponuje firma METPOL, która obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Do czego wykorzystuje się zabudowę suchą?

Zabudowa sucha zapewnia szerokie możliwości projektowe. Tworzy się z niej cienkie lub grubsze ścianki działowe, sufity podwieszane, obudowy skosów dachowych, a nawet zestawów WC czy wanien. Można z niej tworzyć również wnęki oraz półki, lekkie podłogi jastrychowe czy też piony instalacyjne. Ekipy budowlane i inwestorzy korzystają z płyt K-G montowanych na specjalnych profilach metalowych przy remontach wielu pomieszczeń oraz budynków, a popularność tejże metody zawdzięcza się kilku własnościom. Przede wszystkim zabudowa sucha należy to technologii tanich oraz łatwych w stosowaniu. Płyty K-G nie wymagają zaś szerokiej obróbki oraz wielu prac mokrych, co pozwala przygotować wymienione wcześniej konstrukcje w bardzo szybkim czasie.

Na uwagę zasługuje również solidność suchej zabudowy, która zapewnia dobre własności izolacyjne, wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także na wodę i wilgoć. Z tego też względu można wykorzystać ją nawet przy aranżowaniu łazienek, kuchni oraz kotłowni. Wymagane jest wtedy wybieranie systemów hydrofobowych oraz profili montażowych przygotowanych w odpowiedniej klasie odporności na korozję.