W dużych obiektach, takich jak przestrzenie biurowe, placówki medyczne i instytucje szkolnictwa odpowiednie wykończenie podłóg ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze wykładziny obiektowej i jakie są cechy charakterystyczne popularnych rodzajów wykładzin. Poznaj zastosowanie wykładzin PVC, dywanowych oraz paneli LVT.

Wykładziny dywanowe, PVC i panele LVT

Na rynku dostępne są różne rodzaje wykładzin przeznaczonych dla obiektów wielkopowierzchniowych. Doskonale sprawdzają się one w biurach, szpitalach, szkołach, przychodniach, przedszkolach i wielu innych placówkach o natężonym ruchu. Wykładziny obiektowe cechuje podwyższona trwałość i wytrzymałość. Tego typu podłogi narażone są na ścieranie, częste mycie i duże obciążenia związane ze specyfiką obiektu. Do najczęściej wybieranych posadzek obiektowych należą:

  • wykładziny dywanowe,

  • wykładziny PVC,

  • panele LVT.

Każdy z wymienionych typów wykładzin ma swoje charakterystyczne właściwości, dzięki którym doskonale sprawdzają się w różnych obiektach. Wykładziny dywanowe poza wytrzymałością charakteryzuje wysoka estetyka, dlatego często montuje się je w miejscach reprezentatywnych. Wykładziny PVC łatwo jest utrzymać w czystości, stąd też często wybierane są do placówek medycznych i innych miejsc o rygorystycznych wymaganiach sanitarnych.

Panele LVT to z kolei posadzki wykonane z polichlorku winylu, doskonale imitujące naturalne materiały, takie jak drewno lub kamień. Świetnie sprawdzają się nie tylko w różnego typu biurach i instytucjach, ale również w domach prywatnych.

Jaką podłogę wybrać do biura?

Podłoga do biura musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim musi być wytrzymała i odporna na ścieranie oraz natężony ruch – każdego dnia po powierzchni biurowej porusza się wiele osób, więc są to czynniki kluczowe. Drugim, jednak nie mniej ważnym, kryterium, które warto wziąć pod uwagę, są jej walory estetyczne.

W przestrzeni biurowej każdy element wystroju ma ogromne znaczenie, wpływa na samopoczucie pracowników oraz to, w jaki sposób firma odbierana jest przez potencjalnych klientów. Chcąc zbudować pozytywny wizerunek firmy i uczynić przestrzeń biurową bardziej przytulną, wybierz wykładzinę dywanową o wysokiej gramaturze – w ten sposób połączysz estetykę z wytrzymałością posadzki.

Choć kolor i wzór jest kwestią gustu, przyjęło się, że wykładzina w biurze powinna być gładka – wykładziny jednolite uważane są za bardziej eleganckie, a przy tym nie rozpraszają uwagi osób przebywających w pomieszczeniu. W ofercie firmy Perfekt – Wykładziny obiektowe znajdziesz wykładziny o różnych kolorach, gramaturze i wykonane z różnego typu materiałów, pochodzące od cenionych na rynku producentów. Zanim podejmiesz decyzję, warto porównać ze sobą kilka rodzajów wykładzin dywanowych i skonsultować się ze specjalistą.

Wykładziny do placówek medycznych

W szpitalach, przychodniach, hospicjach i innych placówkach medycznych konieczne jest zachowanie wysokiego rygoru sanitarnego. Oznacza to, że każdy element wystroju jest starannie dobierany pod kątem właściwości materiałów, z jakich został wykonany. Nie inaczej rzecz się ma w przypadku posadzek. Podłogi w szpitalach muszą być:

  • odporne na działanie silnych środków chemicznych – w placówkach tego typu posadzki często są myte i dezynfekowane;

  • wytrzymałe – każdego dnia w szpitalach i przychodniach znajduje się mnóstwo pacjentów, posadzki muszę więc być dostosowane do dużego natężenia ruchu;

  • uniemożliwiać rozwój i namnażanie bakterii – higiena w takich miejscach jest priorytetem;

  • estetyczne i w jasnych kolorach – warto pamiętać, że każdy element wystroju ma wpływ na samopoczucie pacjentów.

Wszystkie te kryteria doskonale spełniają wykładziny z PVC, z tego względu to właśnie ten typ podłóg najczęściej stosuje się w obiektach medycznych i innych miejscach wymagających podwyższonej higieny.

Pamiętaj także, że poza typem wykładziny, duże znaczenie ma również sposób jej ułożenia. To zadanie pozostaw specjalistom – zyskasz w ten sposób pewność, że wybrane pokrycie podłogowe przetrwa długie lata w nienaruszonym stanie.