Dylemat dotyczący tego, jakim materiałem pokryć dach, dotyka wiele osób. Według statystyk największą popularnością wśród kupujących cieszy się dachówka ceramiczna oraz blachodachówka, ale nie można zapominać o tym, że wybór często podyktowany jest kształtem dachu.

Pokrycie zależy od dachu

Jeśli chodzi o wybór pokrycia dachu na etapie planowania samego budynku, to sprawa jest stosunkowo prosta: można wybrać to, co odpowiada nam najbardziej. Jeśli zaś decyzja następuje już na etapie budowy domu i projekt więźby dachowej został przygotowany, to mamy pewne ograniczenia.

Przedstawiciel firmy Miro Dach System z Gliwic, która specjalizuje się m.in. w wykonywaniu pokryć dachowych, wyjaśnia, że są materiały, które lepiej nadają się do konkretnych typów dachów niż do innych. Pod uwagę bierze się jego kształt, a także konstrukcję więźby dachowej. Czasem trzeba np. znacznie ją wzmocnić.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna należy do jednych z najtrwalszych dostępnych pokryć dachowych i jest to jej duża zaleta.

Warto też wspomnieć o innych. Dachówka występuje w wielu kształtach i kolorach. Można wybrać coś w stylu klasycznym, tak jak tzw. karpiówka albo w stylu bardziej nowoczesnym, jak dachówka, która tworzy płaską powierzchnię. Bogata jest także kolorystyka. Obejmuje właściwie niemal wszystkie najpopularniejsze kolory, z jakimi spotykamy się w przypadku dachów. Może być też szkliwiona.

Blachodachówka lub blacha

Blachodachówka czy blacha płaska to też popularny wybór. Mają korzystną cenę oraz gwarantują duży wybór kolorystyczny. Blachodachówka występuje dodatkowo w wielu wariantach profili. Jeśli taka jest nasza wola, może upodobnić się do dachówki czy gontu.

Swoich zwolenników ma też blacha płaska. Może być powlekana lub stopowa. Powłoka tych pierwszych przypomina blachodachówkę, natomiast zaletą tych drugich jest duża odporność na korozję, co daje szansę na to, że posłuży nam ona przez wiele lat.

Przy wyborze blachodachówki istotne jest sprawdzenie rodzaju blachy, z jakiego została wykonana oraz powłok ochronnych, którymi została pokryta.

Gont bitumiczny

Aktualnie gont bitumiczny jest już nieco mniej popularny niż kiedyś, ale nadal się go stosuje. Ma on swoje zalety. Przede wszystkim jest lekki, elastyczny, a jego pasy mają stosunkowo niewielką powierzchnię. Łatwo go też ułożyć na dachu oraz nie wymaga od nas wielu czynności związanych z jego konserwacją.

Podsumowując, wybór pokrycia dachu jest sprawą bardzo indywidualną i warto rozważyć wszystkie możliwe opcje pod kątem naszych potrzeb.