W budownictwie spotykamy się z dwoma terminami, które określają sposób oceny stanu obiektu budowlanego. Do nich zaliczają się opinia budowlana oraz ekspertyza budowlana. Oba te dokumenty muszą być wykonane przez upoważnionych do tego ekspertów, a na pierwszy rzut oka dla wielu z nas powyższe terminy mogą mieć identyczne znaczenie. Jednak wspomniane pojęcia nie są tym samym. Zatem czym jest ekspertyza, czym różni się od opinii budowlanej i kto może ją wykonać?

Czym różni się ekspertyza budowlana od opinii technicznej i co powinna zawierać?

Mówiąc najprościej, opinia budowlana to ocena stanu technicznego budynku, którą przeprowadza ekspert na podstawie wyników oględzin obiektu, a także na przeglądzie wymaganej dokumentacji. Opinia to ocenianie widocznego stanu budynku. Z kolei ekspertyza to szersze pojęcie, aczkolwiek nie jest ona zdefiniowana w przepisach prawa budowlanego. Podobnie jak w przypadku opinii uwzględnia ona naoczne oględziny obiektu budowlanego, aczkolwiek do jej wydania niezbędne jest przeprowadzenie rozmaitych badań oraz specjalistycznych pomiarów. Wszelkie te dodatkowe prace muszą być sprawdzalne i znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Do takich badań i pomiarów zalicza się między innymi obliczanie nośności poszczególnych elementów budynku, którymi mogą być np. ściany, nadproża czy fundamenty. Poza tym w tym zakresie można przeprowadzić szczegółowe oględziny konstrukcji,  a także wykonać rysunki techniczne, które zilustrują wyniki zrealizowanych badań. Z tego wynika, że ekspertyza techniczna jest ściśle związana z koniecznością wykonania dodatkowej dokumentacji, która zawiera więcej szczegółów niż opinia budowlana.

Różnice między opinią techniczną a ekspertyzą można zauważyć nie tylko w formie tych dokumentów, lecz również w ich zakończeniu. W przypadku opinii niezbędne jest wydanie zalecenia, które dotyczy dalszego postępowania z obiektem budowlanym, na którym przeprowadzano badania. Natomiast w przypadku ekspertyzy budowlanej dokument ten kończy się na sformułowaniu wniosków. Wnioski te tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy wystąpienia ewentualnych zaniedbań i innych uchybień. Wyniki ekspertyzy stanowią podstawę do przeprowadzenia następnych kroków, czyli wyeliminowania wszelkich usterek w budynku.

Kto może wykonać ekspertyzę budowlaną?

Na tym nie koniec różnic między opinią a ekspertyzą techniczną. Przeprowadzeniem i sformułowaniem opinii budowlanej może zająć się technik lub inżynier budownictwa, natomiast przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej to zadanie przeznaczone dla wykwalifikowanych specjalistów, czyli rzeczoznawców budowlanych. Takich fachowców zwykle spotkamy w wydziale budowlanych urzędu wojewódzkiego. Informacje na temat rzeczoznawców budowlanych znajdziemy także w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Budowlanych. Jeśli szukamy takiego specjalisty na własną rękę, warto zapoznać się z ofertą firmy Szachmat Konstrukcje Budowlane z Krakowa. Pomoc specjalistów z tej firmy jest przydatna m.in. podczas adaptacji lub przebudowywania istniejącego obiektu budowlanego lub, gdy potrzebne jest uzyskanie niezależnej opinii na temat rzetelności zrealizowanych prac budowlanych.