W dzisiejszym budownictwie coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne rozwiązania, które pozwalają znacząco obniżyć ilość energii niezbędnej do ogrzania budynków. Jest to nie tylko odciążenie środowiska naturalnego, ale przede wszystkim ogromna oszczędność. Klienci coraz częściej zlecają projekt domu pasywnego lub energooszczędnego. Jakie są pomiędzy nimi podobieństwa? Jak bardzo się od siebie różnią? 

Dom pasywny i energooszczędny – jakie są podobieństwa? 

Podstawową zasadą w obu systemach jest stworzenie projektu, który wyeliminuje zbędne elementy oraz znacząco zminimalizuje ilość energii, która będzie potrzebna do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji obiektu. Oszczędne budynki charakteryzują się zwartą bryłą, wielopoziomową konstrukcją, a także jedno- lub dwuspadowymi dachami. W projekcie domu pasywnego podobnie jak energooszczędnego obserwuje się tendencję do rezygnacji z balkonów i nadmiernej liczby otworów, które są jednymi z głównych źródeł ucieczki ciepła z wnętrza budynku. 

Podobnie jest z garażami. W tradycyjnym budownictwie garaże stanowią integralną część domu. Ze względu na to, że są to zwykle pomieszczenia nieogrzewane, w energooszczędnym projekcie umiejscowione są w pewnej odległości od głównego budynku. Cechą wspólną obu systemów jest także zastosowanie solidnego docieplenia ścian i dachu oraz orientacja obiektu z uwzględnieniem stron świata. Dzięki temu ostatniemu aspektowi do wnętrza dostaje się jak najwięcej promieni słonecznych, docieplając dom oraz minimalizując konieczność używania sztucznego oświetlenia. Ponadto w obu przypadkach stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperacją. To rewelacyjny sposób pozwalający na zmniejszenie utraty ciepła oraz zapewnienie świeżego powietrza bez wietrzenia. 

Jakie są różnice pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym? 

Jeśli zastanawiasz się, który projekt będzie dla Ciebie odpowiedni, warto wcześniej skorzystać z porady ekspertów. Projektami obu systemów zajmują się doświadczeni specjaliści z RWA Architekci Rafał Wochal. Warto wiedzieć, że główną różnicą pomiędzy nimi jest stopień restrykcji. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu pasywnego nie może przekraczać 15 kWh/metr kwadratowy budynku. W tym przypadku możesz całkowicie zrezygnować z tradycyjnych źródeł ogrzewania. Dodatkowo w domu pasywnym grubość stosowanego ocieplenia ścian wynosi aż 40 cm, a dachu nawet 60 cm, podczas gdy w energooszczędnym zwykle wystarcza 20 cm. Chociaż w obu systemach stosuje się wysokiej jakości okna, w budynkach pasywnych montowane są najczęściej trój- bądź czteroszybowe. Istotną różnicą jest także koszt inwestycji, który w domu pasywnym jest znacznie wyższy. By mieć pewność, że decydujesz się na korzystniejsze rozwiązanie, porozmawiaj ze specjalistą, który określi, która opcja sprawdzi się lepiej w konkretnym przypadku.

Wybierz architekta

RWA Architekci Rafał Wochal to firma zajmująca się projektowaniem i doradztwem architektonicznym. Firma ta specjalizuje się w projektowaniu budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, przestrzeni komercyjnych, hal przemysłowych oraz magazynowych. RWA Architekci Rafał Wochal są w stanie zaprojektować każdy budynek z uwzględnieniem wymagań klienta oraz obowiązujących przepisów prawa. Firma ta zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji projektu, począwszy od koncepcji, przez projektowanie, aż do uzyskania pozwolenia na budowę oraz nadzorowania procesu budowlanego.