Dach płaski to jedno z najczęściej stosowanych wykończeń obiektów mieszkalnych. Nazwa ta może być nieco myląca, ponieważ takie dachy charakteryzują się spadkiem połaci w przedziale od 3 do 11 stopni. Dach płaski określa się także mianem stropodachu, ponieważ pełni on jednocześnie dachu oraz stropu. W branży budowlanej wyróżnia się stropodachy wentylowane oraz niewentylowane. Zobacz, co je wyróżnia.

Czym jest stropodach wentylowany?

Najpopularniejszym rodzajem dachu płaskiego jest wentylowany stropodach, który swoją konstrukcją nieco przypomina dach skośny o niewielkim spadku. Elementem nośnym takiego dachu jest strop i to właśnie na nim oparta jest cała konstrukcja pokrycia. Wykonana jest ona zazwyczaj z drewnianych wiązarów lub kratownic. Z kolei warstwa spadkowa wykonana jest z drewnopochodnych materiałów, czyli sklejek lub płyt OSB. Jako pokrycie dachowe stosowane są materiały charakteryzujące się dobrą szczelnością. Bardzo często jest to papa bitumiczna układana wielowarstwowo.

Jak informuje ekspert od dachów płaskich z firmy Bauman Dekarstwo Ciesielstwo z Chróściny w województwie opolskim, charakterystyczne dla stropodachów wentylowanych jest to, że między ociepleniem znajdującym się na stropie a pokryciem dachowym zostawia się puste miejsce. To oznacza, że może tam pojawiać się wilgoć, aczkolwiek jest ona odprowadzana przez otwory wentylacyjne znajdujące się w ściankach kolankowych. Istotne jest to, by wspomniane otwory były zabezpieczone, np. przed ingerencją ptaków. W tym celu używa się siatki. Ocieplenie stropu zwykle wykonane jest z wełny mineralnej lub ze styropianu, a pod materiałem izolacyjnym powinna znajdować się paroizolacja. W stropodachach wentylowanych woda opadowa odprowadzana jest podciśnieniowo lub grawitacyjnie. Ta druga opcja jest częściej stosowana.

Stropodach niewentylowany – czym się charakteryzuje?

Niewentylowany stropodach charakteryzuje się tym, że jest jeszcze bardziej płaski niż dach wentylowany. W jego budowie nie znajdziemy wiązarów, pustaków lub innych typowych elementów dachowych. Rolę dachu w tym przypadku odgrywa strop, który ma postać żelbetowej płyty nośnej. Warto zaznaczyć, że tego typu dach płaski wyróżnia się tym, iż jego konstrukcja, termoizolacja oraz izolacja przeciwwodna przylegają ściśle do siebie. Aby możliwe było uzyskanie spadku w takim dachu, konieczne jest ukształtowanie go poprzez wylanie warstwy spadkowej z betonu, co czyni się na paroizolacji. Możliwe jest także stworzenie spadku poprzez ułożenie płyty żelbetowej na piaskowej podsypce.

Niewentylowane dachy płaskie ociepla się za pomocą styropianu lub wełny, pod warunkiem, że będzie ona w formie płyt. Niekiedy firmy dekarskie decydują się też na ocieplenie z twardych płyt z pianki poliuretanowej, które pokryte są z jednej strony paroizolacją, a z drugiej papą. Takie dachy płaskie są łatwe do wykonania, jednakże para wodna wytwarzana w pomieszczeniach może zbierać się pod pokryciem dachowym, a to prowadzi do jego zawilgocenia. Chcąc uniknąć takich kłopotów, warto zastosować niewielkie kanaliki w warstwie podkładowej, które będą przebiegać tak, jak spadek dachu.