Spawalnictwo to dziedzina technologii zajmująca się procesami spajania, czyli łączenia ze sobą tworzyw konstrukcyjnych. W ofertach firm takich jak Pawspaw widnieją nazwy usług spawalniczych, które laikowi niewiele mówią. Procesy spajania różnią się bowiem między sobą pod wieloma względami. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Czym różni się spawanie metodą MIG, MAG oraz TIG? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Podstawowe kryterium podziału technik spawalniczych

Procesy spajania tworzyw konstrukcyjnych różnią się miedzy sobą pod wieloma względami. Wyróżniamy kilka popularnych technik spawania. Do najpopularniejszych z nich należą metody MIG, MAG oraz TIG. Działania bazujące na tych technikach znajdziesz w ofercie firmy Pawspaw z Puław, która swoje usługi spawalnicze oferuje głownie przedsiębiorcom.

Podstawowe różnice w procesie spajania tworzyw, które pozwalają na podział technik to:

  • stan skupienia materiałów podstawowych,

  • stan skupienia stopiwa, czyli materiału dodatkowego w miejscu spajania,

  • charakter wiązań tworzących połączenie,

  • rodzaj doprowadzonej energii (cieplnej i/lub mechanicznej) w celu utworzenia złącza.

W zależności od zastosowanej metody połączenia te mogą być więc trwalsze lub mniej wytrzymałe.

Metoda MIG/MAG

Metody MIG oraz MAG często łączy się w obrębie jednej konstrukcji, jednak w ich  przebiegu pojawiają się pewne istotne różnice, które warto znać. Stanowią ok. 65% wszystkich przemysłowych łukowych technik spawania. W wersji MIG/MAG używany jest łuk elektryczny, który wytwarza się między topliwą elektrodą - drutem i spawanym materiałem. Podczas podawania drutu doprowadzany jest także gaz osłonowy, który osłania drut oraz łuk. Metodą MIG (Metal Inert Gas) określa się proces spawania, w którym gaz osłonowy jest gazem chemicznie obojętnym, czyli niewchodzącym w reakcję. Do gazów takich zaliczyć możemy na przykład hel lub argon.

Metoda MAG (Metal Active Gas) to z kolei proces spawania, podczas którego stosuje się gazy chemicznie aktywny. Przykładem może być tu dwutlenek węgla. Zarówno technikę MIG, jak i MAG stosuje się podczas łączenia elementów ze stali niskowęglowych, kwasoodpornych, nierdzewnych, a także ze stali stopowych. Jak mówi pracownik firmy Pawspaw:

Warto zaznaczyć, że techniką MIG spawa się najczęściej metale takie jak aluminium, miedź, magnez. Do tego dochodzą inne metale nieżelazne.

Natomiast technikę spawania MAG stosuje się do łączenia elementów wykonanych ze stali konstrukcyjnej niestopowej, niskostopowej, a także wysokostopowej.

Metoda TIG

Równie popularną metodą spajania jest technika TIG - Tungsten Inert Gas. W tym przypadku również używa się łuku elektrycznego, z tą różnicą, że jest on wytworzony przez nietopliwą elektrodę wolframową w otulinie gazu obojętnego. Spawanie obrabianych materiałów polega na stapianiu ich ze sobą lub też dodaniu do jeziorka spawalniczego dodatkowego topliwego materiału – spoiwa. Dzięki zastosowaniu tej techniki można uzyskać spoinę bardzo wysokiej jakości, nieposiadającą zanieczyszczeń.

Metoda TIG znalazła zastosowanie w łączeniu elementów wykonanych ze stali nierdzewnej oraz metali np. tytanu, miedzi, czy aluminium, przy których należy użyć neutralnego gazu ochronnego. Technika ta stosowana jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest połączenie elementów metalowych o niewielkiej grubości z zachowaniem nienagannej estetyki i wysokiej trwałości.

Usługi spawalnicze

Pawspaw działa na rynku od 2008 roku i ma swoją siedzibę w Puławach, w województwie lubelskim. Firma świadczy usługi spawalnicze i ślusarskie. Zajmuje się spawaniem konstrukcji stalowych, podgrzewaczy, rurociągów i wymienników ze stali węglowej oraz nierdzewnej. Wykonuje też frezowanie, toczenie, obróbkę cieplną metali, piaskowanie, cięcie stali, gięcie stali, malowanie proszkowe. Pawspaw produkuje urządzenia dla różnych gałęzi przemysłu oraz konstrukcje stalowe na podstawie własnych projektów lub planów klientów.