Domy modułowe, które konstruuje i produkuje się w fabrykach. Jednak nie oznacza to, że są gorsze od ich murowanych odpowiedników. Wręcz przeciwnie! Są one tańsze i szybciej się je buduje. Co więcej, domy modułowe można stawiać na skałach, podłożach piaszczystych, skarpach, a nawet terenach podmokłych. Sama idea przyszła do nas z USA i staje się coraz popularniejsza. Moduły powstają zazwyczaj w formie konstrukcji drewnianych, ale mogą być też wykonane ze stali, keramzytobetonu czy materiału PCV.

Bryła przypominająca sześcian

Dzięki temu, że prostopadłościany mają jednakowe rozmiary 3 na 10 mb, to można je dowolnie łączyć. Jednak wszystko musi być zgodne z obowiązującymi na naszym terenie warunkami zabudowy. Możemy uzyskać zarówno dom parterowy, jak i dom z pełnym piętrem. Pamiętajmy jednak, że zawsze będą one miały kształt przypominający sześcian i płaski dach. Bardzo rzadko trafia się możliwość wybudowania domu modułowego ze skośnym dachem, czyli poddaszem użytkowym.

Jak długo trwa produkcja domu modułowego?

Ta opcja spodoba się osobom, którym zależy na czasie, ponieważ np. nie chcą już dłużej mieszkać z rodzicami lub teściami bądź mają dość blokowisk. Samo postawienie domu zajmuje kilka dni, ale na stworzenie konstrukcji należy czekać do 60 dni. Innymi istotnymi kwestiami, którymi należy się zająć, są pozwolenie na budowę oraz podłączenie mediów. Tutaj czas oczekiwania może być znacznie dłuży i przedłużyć możliwość przeprowadzki nawet do dwóch lat.  Dlatego, jeżeli nie chcemy przechodzić przez tego typu rozczarowania, to zaplanujmy wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ile kosztuje?

Koszt postawienia mobilnego domu modułowego będzie niższy od budynku murowanego. Zawsze warto sprawdzić różne oferty i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi ok. 3000 zł. Powinniśmy również dopytać o fundamenty i kwestię dowozu materiałów. Jedną z firm, która specjalizuje się w konstrukcjach stalowych, jest Zakład Remontowo-Budowlany FILIPOWICZ S.C. Powstał on w 1996 roku w Bielsku-Białej i od 2012 roku posiada siedzibę w Czechowicach-Dziedzicach. Firma realizuje zlecenia na terenie całego kraju i stawia na terminowość oraz jakość usług. Podczas 49 Targów Budowlanych w Bielsku-Białej jej projekt “MOBILE HOUSE – Domy modułowe” dostał aż trzy nagrody. To wszystko sprawia, że cieszy się zaufaniem klientów.

Poznaj inne zalety domów modułowych

Poza szybkością budowy największymi zaletami domów modułowych, są mobilność i elastyczność. Oznacza to, że w każdej chwili możemy, przewieź je w inne miejsce lub sprzedać, a jeśli braknie nam miejsca, wystarczy zamówić dodatkowe moduły. Co więcej, zawsze z góry wiemy, ile będzie kosztować całe przedsięwzięcie, co jest niemożliwe w przypadku budynków stawianych metodą murowaną. Dzięki temu możemy starać się o kredyt, bez ryzyka, że zostaniemy oszukani przez nierzetelnych fachowców.