Dźwigary dachowe są elementami konstrukcyjnymi w postaci wiązarów lub belek, które przenoszą obciążenia na podpory, czyli filary, ściany lub słupy. Mają geometrycznie zdefiniowane przekroje – prostokątne, trapezowe lub okrągłe i są długie. Mogą być obciążone równolegle lub prostopadle do osi. Stosuje się je zazwyczaj przy budowie dużych dachów, żeby wzmocnić ich bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. 

Jaką rolę odgrywają dźwigary dachowe dla konstrukcji dachu?

Dawniej utożsamiano dźwigary z belkami drewnianymi. Natomiast współczesne wersje mogą być wykonane z drewna, stali lub żelbetonu. Głównym zadaniem dźwigarów dachowych żelbetonowych oraz drewnianych jest stworzenie solidnej konstrukcji dachowej. Zastosowanie ich pozwala wybudować rozległy dach, który nie musi opierać się na ścianach działowych. W ten sposób inwestor zyskuje dużą przestrzeń, bez konieczności budowania ścian wewnętrznych. Dźwigary sprawdzają się zarówno w budynkach przemysłowych, użyteczności publicznej, jak i prywatnych domach, ponieważ doskonale podtrzymują cały dach.

Zalety żelbetonowych elementów konstrukcyjnych

Żelbetonowe elementy konstrukcyjne są odporne na korozję, obciążenia statyczne i dynamiczne oraz ogniotrwałe. Jeżeli zdecydujemy się na postawienie całego obiektu budowlanego w technologii żelbetowej prefabrykowanej, to składa się go jak klocki. Jednak najlepiej sprawdza się ona w przypadku budynków niskich – jedno lub dwukondygnacyjnych. Odradza się jej stosowanie przy wysokich budowlach. Co więcej, z tego typu rozwiązania najchętniej korzystają inwestorzy, którym zależy na czasie realizacji całego przedsięwzięcia budowlanego, a z różnych przyczyn muszą wykluczyć postawienie konstrukcji stalowej.  

Sprawdzona firma montażowa

Firmą specjalizującą się w montażu betonowych elementów prefabrykowanych dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego oraz użyteczności publicznej jest Zamiar Krzysztof Montaż Prefabrykatów Żelbetowych. Jej oferta obejmuje następujące usługi: montaż hal, montaż obiektów wysokiego składowania, montaż słupów żelbetonowych, montaż belek betonowych, montaż dźwigarów, montaż wymian, montaż doków, montaż płyt żelbetowych (do mieszkań) oraz biurowce z żelbetonu. Posiada ona certyfikat ISO 9001:2001, czyli Certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji oraz zatrudnia doświadczony i wykwalifikowany personel, który doskonale zna się na swojej pracy. Korzystając z ich usług, zyskujesz pewność, że zostaną one wykonane terminowo, rzetelnie oraz w korzystnej cenie.