Firma ELBOS z Kielc to dystrybutor i serwisant wysokiej klasy elektronarzędzi takich uznanych na rynku marek jak BOSCH, MAKITA, METABO oraz DEDRA. Mowa o producentach, którzy tworzą wyjątkowo solidne, funkcjonalne i niezawodne urządzenia zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych – m.in. dla stolarni, pracowni meblarskich czy warsztatów metaloplastycznych. Wymienione marki słyną jednak nie tylko z szerokiej oferty idealnej dla każdego klienta, ale również ze stosowania innowacyjnych rozwiązań technicznych. Przykładem jest technologia bezszczotkowa, którą przybliżają w dalszych częściach artykułu specjaliści firmy ELBOS.

Czym jest technologia bezszczotkowa?

Producenci elektronarzędzi tacy jak wspomniane już marki BOSCH, MAKITA, METABO oraz DEDRA, od lat stosują w swoich sprzętach tzw. silniki szczotkowe. Składają się one ze specjalnych szczotek węglowych, czap z podtrzymaniem łożyska, wirników, komutatorów oraz wewnętrznych magnesów. Są to zatem liczne elementy mogące ulec różnym awariom, czy to z przyczyn niedoskonałego montażu na taśmach, czy w wyniku przeciążenia w trakcie eksploatacji.

Niestety uszkodzenie silników szczotkowych nie zawsze umożliwia wykonanie ich opłacalnej naprawy, co wymusza konieczność zakupu nowego sprzętu. By zatem zwiększyć żywotność urządzeń i obniżyć poziom ich awaryjności, wielu producentów zastosowało alternatywne rozwiązanie, czyli napędy bezszczotkowe. Czym się one cechują? Jak wyjaśniaj jeden ze sprzedawców z firmy ELBOS dystrybuującej elektronarzędzia:

Silniki bezszczotkowe pozbawione są awaryjnych elementów takich jak komutator mechaniczny. Wyposażone są w zamian tego w elektroniczny układ bezpośrednio zasilany prądem stałym, dzięki któremu cewki w napędach pozostają nieruchome. Za dostarczanie energii do kolejnych układów elektronarzędzia odpowiadają zaś pracujące przy olbrzymich obrotach łożyska kulkowe. Taka budowa silnika nie wymaga cyrkulacji powietrza, co wpływa znacznie na ich energooszczędne działanie oraz niezwykłą wręcz moc.

Zalety elektronarzędzi bezszczotkowych

Powodów, dla których warto inwestować w elektronarzędzia z silnikami bezszczotkowymi, jest wiele. Specjaliści z firmy ELBOS, która przedstawia szeroką ofertę takich sprzętów marek BOSCH, MAKITA, METABO oraz DEDRA, zaliczają do nich:

  1. Wydłużoną żywotność silnika.

  2. Niskie obciążenie podzespołów elektronarzędzia.

  3. Kompaktową budowę sprzętu bez utraty jego mocy.

  4. Wydłużoną pracę elektronarzędzi akumulatorowych nawet o 40%.

  5. Brak przegrzewania się urządzenia.

  6. Łatwiejszy serwis w przypadku wystąpienia awarii.

  7. Niskie zużycie energii.

  8. Doskonałe wygłuszenie sprzętu.

Rodzaje elektronarzędzi z silnikami bezszczotkowymi

Silniki bezszczotkowe mogą być montowane w różnych urządzeniach, zarówno tych zastosowania amatorskiego, jak i profesjonalnego. Najczęściej jednak producenci stawiają na takie rozwiązanie techniczne w przypadku elektronarzędzi akumulatorowych o wysokiej mocy. Potwierdzają to sprzedawcy z firmy ELBOS, którzy oferują między innymi bezszczotkowe: szlifierki kątowe, wiertarko-wkrętarki, klucze udarowe, szlifierki proste, młoty udarowe, pilarki łańcuchowe, dmuchawy, ogrodowe narzędzia wielofunkcyjne, wyrzynarki, a nawet odkurzacze przemysłowe.

Jeśli chodzi o cenę elektronarzędzi z silnikami bezszczotkowymi, nie różni się ona znacznie od sprzętów z napędami szczotkowymi. Wysokiej klasy urządzenia marek BOSCH, MAKITA, METABO oraz DEDRA oferuje zatem firma ELBOS i to bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Pytać też warto o inne innowacyjne produkty – przykładem są narzędzia pneumatyczne, czyli te zasilana sprężonym powietrzem.