W budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym wykorzystywane są różnego rodzaju materiały budowlane, z których beton zaliczany jest do wyrobów podstawowych. Stosowany jest on nie tylko w „czystej formie”, ale również z dodatkiem np. stalowych prętów zbrojeniowych, tworząc tzw. żelbet. Jakimi właściwościami się charakteryzuje? Do czego jest wykorzystywany?

Czym są konstrukcje żelbetowe?

Tak jak napisano wyżej konstrukcja żelbetowa to połączenie betonu elementami stalowymi, które sprawia, że powstające zeń obiekty budowlane, np. postawione przez firmę Budowa i Konstrukcje Żelbetowe Marcin Dołbiński, wyróżniają się nadzwyczajną wręcz wytrzymałością na zniszczenia, jak również zwiększoną ogniotrwałością, dużą odpornością dynamiczną oraz niskimi kosztami utrzymania. Aby jednak tak się stało niezwykle istotne, jest w całym procesie wytwórczym, zwrócenie uwagi na zastosowaną do produkcji żelbetonu klasę betonu, stali, otulinę czy też długość zakładów prętów. Nie można zapomnieć również o określeniu średnicy wałka giętarki, dodatków przeciwmrozowych i zabezpieczenia przeciwwodnego względem warunków środowiskowych, przeznaczenia obiektu, przepisów ppoż. oraz BHP.

Gdzie warto zastosować konstrukcje żelbetowe?

W budownictwie przemysłowym niezwykle ważny jest czas realizacji zlecenia oraz zapewnienie wszystkim bezpiecznych warunków użytkowania obiektów budowlanych, zwłaszcza tych powstałych z żelbetonu. Zaprojektowane hale magazynowe, produkcyjne, logistyczne, czy też magazyny zawsze powinny spełniać normy PN-EN oraz wymagania określonych branż i przepisów BHP.

Z betonu połączonego z prętami stalowymi można zbudować obiekty użyteczności publicznej takie jak np. biurowce, centra handlowe, sportowe, garaże wielopoziomowe, które nie dość, że gwarantują dużą wytrzymałość, to są jeszcze ekonomiczne. Kluczowe jest jednak poświęcenie chwili uwagi i dokładne doprecyzowanie oczekiwań klienta, skonfrontowanie ich z możliwościami technologicznymi i prawem budowlanym.