Igłofiltry to metoda odwadniania terenów, która zyskuje coraz większe uznanie wśród specjalistów. Dzięki swojej efektywności i wszechstronności, igłofiltry sprawdzają się zarówno w budownictwie, jak i w rolnictwie czy ogrodnictwie. W artykule omówimy zasadę działania igłofiltrów, ich montaż wykonywany przez specjalistów takich jak Hydromel-3 Sp. z o.o., a także ich zalety oraz zastosowanie.

Zasada działania igłofiltrów

Igłofiltry to przewody rurowe o małej średnicy, wyposażone w filtry szczelinowe. System składa się z kilku rur rozmieszczonych w niewielkich odległościach od siebie i umieszczonych w gruncie na odpowiedniej głębokości. Perforowane zakończenie znajduje się poniżej poziomu wód gruntowych, co pozwala na pełnienie funkcji punktów ujęć wodnych. Igłofiltry są podłączone do kolektora ssącego, który z kolei łączy się z agregatem pompowym za pomocą różnych elementów. Agregat generuje podciśnienie, co skutkuje zassaniem wody z igłofiltrów i odprowadzeniem jej poza teren wykopu lub do systemu uzdatniania.

Montaż igłofiltrów

Standardową metodą montażu igłofiltrów jest wpłukiwanie. W tym celu używa się rury wpłukującej z wężem, podłączonej do pompy. Rura ustawiana jest pod odpowiednim kątem w glebie, a następnie wprowadzana jest woda, która wymywa grunt i umożliwia zagłębienie rury. Po osiągnięciu właściwej głębokości, odcina się dopływ wody i usuwa wąż wpłukujący. Następnie do rury wprowadza się igłofiltr, a potem wyjmuje się ją z gleby. W niektórych przypadkach konieczne jest wybicie otworów lub nawiercenie, szczególnie w przypadku gruntów o nieprzepuszczalnych warstwach. Warto więc zlecić ich montaż specjalistom z firm takich jak Hydromel-3 Sp. z o.o..

Zalety igłofiltrów

Igłofiltry charakteryzują się wieloma zaletami, takimi jak łatwość montażu, co pozwala na szybkie zainstalowanie systemu nawet na rozległym terenie. Są także łatwe w utrzymaniu, czyszczeniu i transporcie. Dodatkowo, instalacje igłofiltrowe można modyfikować poprzez dodawanie dowolnych elementów dostępnych w większości sklepów budowlanych. Igłofiltry cechują się wysoką wydajnością oraz odpornością na zamulanie. Co więcej, jednej instalacji można używać wielokrotnie przy różnych projektach, co generuje oszczędności.

Zastosowanie igłofiltrów

Instalacje igłofiltrowe stosowane są w celu obniżenia poziomu wód gruntowych, co pozwala na skuteczne osuszenie terenu przed przystąpieniem do robót ziemnych. Igłofiltry sprawdzają się przede wszystkim w odwodnieniu gruntów drobnoziarnistych o małym współczynniku filtracji. Dzięki filtrom, możliwe jest pozyskiwanie wody pitnej z gruntu. Igłofiltry wykorzystywane są także w odwadnianiu geotechnicznym, rolnictwie i ogrodnictwie oraz do osuszania zalanych pomieszczeń.