Rodzajów systemów chłodzenia i ogrzewania budynków jest obecnie bardzo dużo. Prócz takich rozwiązań jak wentylacja z rekuperacją, klimatyzacja split oraz multisplit można wyróżnić technologię HVAC. W uproszczeniu jest to połączenie właśnie klimatyzacji z wentylacją oraz ogrzewaniem. Gdzie taki system się jednak sprawdza i dlaczego jego popularność rośnie?

Co oznacza skrót HVAC?

Skrót HVAC utworzony został od angielskich słów „heating”, „ventilating”, „air conditioning”, czyli ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Tym właśnie jest instalacja HVAC, która stanowi połączenie systemu grzewczego z klimatyzacyjnym. Na rynku dostępne są również urządzenia i osprzęt HVACR oraz HVAC-R&I, które wyposażone są w dodatkowe funkcje: chłodzące oraz izolacyjne.

Jak działa instalacja HVAC?

Instalacja HVAC łączy w sobie elementy systemów grzewczego, klimatyzacyjnego, a także wentylacyjnego. Jest to zatem technologia zintegrowana, w której każde urządzenie oraz osprzęt współgrają ze sobą i wzajemnie na siebie oddziaływają. Sercem instalacji jest zaś specjalny zewnętrzny agregat, który produkowany jest w formie monobloku. Urządzenie  montowane na dachu budynku czy obok niego wyposażone jest zaś w podzespoły, które jednocześnie pozwalają na przetwarzanie ciepła oraz chłodzenie powietrza. Doprowadzane jest ono do pomieszczeń w identyczny sposób jak w przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła – wyizolowanymi kanałami ze specjalnymi wywietrznikami.

Ważnym komponentem całego systemu HVAC jest także układ elektryczny i coraz częściej moduł automatyki. Instalacja ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji mogą być zatem sterowane specjalnymi panelami czy też poprzez smartfon/tablet/komputer. Układ HVAC warto zatem integrować z systemem BMS (automatyka budynkowa) lub SmartHome.

Elementy układu HVAC

Jak już wspomniano, instalacja HVAC składa się na specjalny monoblok – serce systemu – kanały rozprowadzające powietrze oraz na wywietrzniki. W dużych budynkach układ rozbudowany jest także o specjalne podzespoły napowietrzające i oddymiające. Instalacja HVAC może też być wyposażona w system sterowania dla detekcji gazów np. CO i LPG.

Jeśli chodzi zaś o budowę monobloku HVAC, który określany jest także, jako centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna, składa się na niego:

  • kanałowy czujnik temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego,
  • presostat różnicowy filtra wstępnego wywiewu i nawiewu,
  • siłownik przepustnicy wywiewu i wywiewu,
  • kanałowy czujnik temperatury zewnętrznej,
  • zawory regulacyjne,
  • termostaty.

Sam układ HVAC może zaś obsługiwać: nagrzewnicę wodną lub elektryczną, układ glikolowy, komorę mieszania powietrza, chłodnicę. Może też on też współgrać z różnymi rozwiązaniami grzewczymi budynku.

Gdzie instalacja HVAC znalazła swoje zastosowanie?

Instalację HVAC można z powodzeniem zastosować zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budynkach gospodarczych oraz komercyjnych. Takie firmy jak S-TECH KLIMA, które specjalizują się w montażu, serwisie i naprawach klimatyzacji, są również gotowe tworzyć układy HVAC dla domów. Technologia ta świetnie sprawdza się m.in. w obiektach jednorodzinnych małych i średnich w wysokim standardzie energooszczędności. Mogą być to domy pasywne w klasie NF 15, czyli takie, które nie wymagają tworzenia rozbudowanych instalacji grzewczych. W ich przypadku system HVAC skutecznie może zapewnić ciepło we wszystkich pomieszczeniach.

Zalety systemu HVAC

Instalacje typu HVAC cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wysokie osiągi i energooszczędność. Dzięki nim inwestor nie musi projektować kilku systemów z osobna, ale jeden zintegrowany, łatwy w kalibracji i sterowaniu układ grzewczo-chłodząco-wentylacyjny. Dużą zaletą HVAC jest również to, iż jest on w stanie zapewnić bardzo dobre parametry powietrza nawet w wielkopowierzchniowych obiektach. Tworzony mikroklimat jest bardzo zdrowy i idealny dla dużych skupisk ludzi.