Kruszywa budowlane to jedne z najważniejszych materiałów stosowanych w budownictwie, bez których stawianie budowli i obiektów nie byłoby możliwe. Do najpopularniejszych zaliczamy między innymi piasek oraz żwir. Tego typu materiały budowlane wykorzystuje się do tworzenia dróg, budynków i innych budowli. Czym dokładnie są kruszywa, jak się je dzieli oraz do jakich konkretnie zadań się ich używa? Sprawdź, co warto o tym wiedzieć i co ma do zaoferowania firma IgoKar!

Kruszywa budowlane – czym są?

Kruszywa budowlane to sypkie materiały, które wyróżniają się ziarnistą budową. Ich właściwości mają szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Najpopularniejszymi rodzajami kruszyw są piasek, żwir, pospółka, grys oraz otoczaki. Ich sprzedaż i transport oferuje m.in. firma IgoKar z Lasów w województwie lubelskim, której właścicielem jest Rafał Bodys. Kruszywa wydobywa się różnymi sposobami, które dzieli się na recykling i prace kopalniane. Kruszywa pochodzące z kopalni wydobywa się ze złóż naturalnych. Z kolei te z recyklingu pochodzą np. z rozbiórek budynków i przed ponownym ich wykorzystaniem niezbędne jest ich mechaniczne przetworzenie i uszlachetnienie. Recykling kruszyw budowlanych ma wiele zalet. Przede wszystkim w ten sposób ogranicza się wydobycie naturalnych surowców oraz zmniejsza się ilość budowlanych odpadów.

Jakie rodzaje kruszyw są dostępne na rynku?

Kruszywa budowlane można podzielić na rozmaite grupy. Główne kryteria, jakie bierze się pod uwagę podczas podziału to ich pochodzenie, wielkość, gęstość objętościowa i sposoby pozyskania. Gdy skupimy się na pochodzeniu kruszyw budowlanych, to wyróżnimy kruszywa naturalne oraz sztuczne. Te pierwsze mają mineralne pochodzenie i powstały w wyniku erozji skał lub rozkruszenia litych skał. Przed ich sprzedażą poddawane są uszlachetnieniu, czyli pozbyciu się pylistych zanieczyszczeń. Drugi rodzaj, czyli kruszywa sztuczne również mają mineralne pochodzenie, jednakże poddaje się je recyklingowi i termicznej obróbce. W ten sposób powstaje m.in. keramzyt i glinoporyt.

Jeśli najważniejszym kryterium podziału kruszyw będzie ich wielkość, wówczas mamy do czynienia z kruszywami drobnymi, grubymi, o ciągłym uziarnieniu oraz naturalnymi. Kruszywa budowlane ze względu na gęstość objętościową są lekkie, zwykłe lub ciężkie. Lekkie kruszywa mają gęstość do 1800 kg/m3, zwykłe od 1800 do 3000 kg/m3, natomiast ciężkie powyżej 3000 kg/m3.

Gdzie stosuje się kruszywa budowlane?

Kruszywa stosuje się przede wszystkim w budownictwie. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji betonu, gdzie stanowią ponad połowę jego składu. Do wytwarzania zwykłego betonu zwykle używa się żwiru, granitu lub bazaltu. Jednym z najchętniej stosowanych kruszyw w branży budowlanej, a także do ogrodów jest kamień i piasek. Stanowi on składnik zapraw murarskich i mas budowlanych. Poza tym można z niego wykonać np. nasypy. Budowlane kruszywa wykorzystuje się również w innych branżach. Przykładem może być ogrodnictwo lub prace przydomowe. Wybierając ofertę profesjonalnej firmy IgoKar możesz liczyć nie tylko na duży wybór kruszyw, ale także na fachowy, terminowy transport za pomocą rozbudowanej floty wywrotek, o dużej ładowności umożliwiających dostawę nabytych materiałów w dowolne wyznaczone przez klienta. Sprawdź sam, czemu warto wybrać tą ofertę i już dziś odwiedź stronę internetową!