Na szczycie kominów można niekiedy zauważyć dziwne urządzenia o nietypowych kształtach. Są to nasady kominowe, które w wielu wypadach są niezbędne przy użytkowaniu systemu grzewczego budynku. To one dbaj bowiem o prawidłowy ciąg kominowy. W przypadku jego zaburzenia obiekt narażony jest zaś na pożar czy cofanie niebezpiecznych toksyn do wnętrz. Jakie nasady kominowe można zatem spotkać na rynku?

Do czego służą nasady kominowe?

Prawidłowy ciąg kominowy jest niezbędny dla skutecznego i bezpiecznego odprowadzania spalin z budynku. Jest on ważny także dla usuwania z wnętrz zużytego powietrza z nadmiarem azotu i dwutlenku węgla. Brak drożnego ciągu kominowego skutkować może zaś pożarem czy zatruciem ludzi. To dlatego na górze przewodu kominowego stosuje się nasady kominowe, które niwelują między innymi zjawisko ciągu wstecznego. To jednak niejedyna ich funkcja.

Nasady kominowe odpowiadają również za zabezpieczenie przewodów kominowych przed warunkami atmosferycznymi i ptactwem budującym na kominach gniazda. Szczególnie ważne są one też przy kotłach kondensacyjnych, które są niezwykle wydajne, ale mają jedną wadę – temperatura spalin, z których odzyskane zostało ciepło, jest niewielka. To zaś sprzyja powstawaniu zimą czopów lodu, które zatykają komin. Z dobrą nasadą jest to zaś niemożliwe. Wysokiej klasy produkty kupić można zatem od firmy MK BAKO, która dystrybuuje artykuły kominowe, grzejniki, balustrady, poręcze i elementy wentylacji: przemysłowych, mechanicznych, z rekuperatorami odzysku ciepła oraz higrosterowanych.

Kiedy należy stosować nasady kominowe?

Nasady kominowe warto stosować przy każdym przewodzie kominowym niezależnie od rodzaju źródła produkcji cieplnej i spalania czy też niezależnie od typu budynku. W niektórych przypadkach stosowanie nasad jest jednak konieczne. Istotne jest to między innymi na obszarach zaliczanych do II i III strefy obciążenia wiatrem. Konieczność zakładania na komin nasad regulowane jest wtedy prawnie poprzez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nasady kominowe stosowane są zatem niemalże przy wszystkich obiektach nad morzem, w górach czy też nad jeziorami, czyli wszędzie tam, gdzie zbyt silny wiatr przekłada się na nieprawidłowe działanie instalacji kominowej. Oprócz tego o tychże urządzeniach powinni pamiętać właściciele domów przy lasach, a także zarządcy wysokich obiektów, przy których komin znajduje się niżej od kalenicy dachu.

Rodzaje nasad kominowych

Nasady kominowe dzieli się ze względu na swoje działanie. Wyróżnia się konstrukcje samonastawne, stałe, obrotowe, a także hybrydowe. Przy ich zakupie należy też sprawdzać zastosowanie. Producenci tworzą bowiem nasady kominowe spalinowe, dymowe oraz wentylacyjne. Różnica między innymi zasadza się głównie na zastosowaniu innego materiału budulcowego. Nasady spalinowe tworzy się bowiem tylko ze stali kwasoodpornej najwyższego gatunku. Sprzęty wentylacyjne można dostać w tanich wersjach z blachy ocynkowanej. Czy to jednak wszystkie rodzaje nasad?

Warto podkreślić, że te metalowe elementy kominów mogą różnić się od siebie wyglądem. Ich zakończenia niekiedy przypominają kule, pióropusz czy żagiel, a nawet są one ozdabiane figurkami w kształcie płomienia, wiewiórki czy orła. Dotyczy to przede wszystkim nasad samonastawnych zwanych strażakami. To one są nie tylko najciekawsze w swoim designie, ale też najbardziej sprawne. Polecają je dekarze, dystrybutorzy artykułów kominowych, a także strażacy i kominiarze.