Technologii zabezpieczania wykopów jest wiele. Jedną z nich są obudowy berlińskie w lekkich konstrukcjach stalowo-drewnianych. Sprawdzają się one doskonale tam, gdzie należy zabezpieczać otwory w ziemi przed osunięciem się. Niestety nie powinno wykorzystywać się ich przy inwestycjach, które wymagają dodatkowej ochrony wykopu przed wodą. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem są ścianki szczelne Larsena. Czym one są, z czego się je tworzy, jakie mają zastosowanie i zalety?

Ścianki szczelne i ich konstrukcja

Ścianki szczelne dzielą się na konstrukcje do zastosowania tymczasowego (są one na późniejszych etapach inwestycji demontowane), a także te zakładane na stałe i łączące się z fundamentem czy innym elementem tworzonego obiektu. W obu przypadkach najczęściej są to specjalne prefabrykaty stalowe, które są doskonale szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, duże siły nacisku, a także na korozję. Tak wysokiej klasy ścianki Larsena wykorzystuje przy realizacji różnych inwestycji firma UNIT LUBLIN. W jaki sposób tacy wykonawcy umieszczają w gruncie zabezpieczenia szczelne?

Ścianki Larsena posiadają specjalnie ukształtowane zamki, które pozwalają na łączenie ze sobą dziesiątek elementów. Nie wpływa to na ich szczelność czy trudność przy późniejszym demontowaniu. Bardzo ważnym etapem prac jest także umieszczanie ścianek w gruncie. Odbywa się to z użyciem wibromłotów – bez generowania silnych wibracji i dużego hałasu.

Zastosowanie ścianek szczelnych

Ścianki szczelne podobnie jak inne systemy zabezpieczania wykopów mogą być wykorzystane przy różnych inwestycjach. Ze względu na ich wysoką szczelność nie tylko doskonale nadają się jednak do robót fundamentowych, ale także prac zaliczanych do inżynierii hydrotechnicznej. Dodać warto, że ścianki szczelne można umieszczać znacznie głębiej niż np. obudowy berlińskie, co wiąże się z ich unikalnymi własnościami. Jakie są zatem ich główne zadania? Ścianki szczelne Larsena służą do:

  • podtrzymywania ścian wykopu nawet o głębokości 10 metrów i więcej,

  • zabezpieczania wykopu przed dopływem wody,

  • przeciwdziałaniu zjawiskom sufozji oraz rozmywania dna podłoża,

  • zwiększania szczelności podłoża pod podstawą fundamentów w różnych budowlach piętrzących wodę,

  • regulacji rzek,

  • uszczelniania wałów przeciwpowodziowych,

  • tworzenia posadowień bezpośrednich na gruntach nawodnionych.

Jakie są największe zalety ścianek szczelnych?

Największą zaletą ścianek szczelnych jest możliwość ich zastosowania w niemalże każdych warunkach gruntowych i tam, gdzie wykopy narażone są na zalewanie. Wyróżniają się one niebywałą wręcz stabilnością oraz szczelnością, i raz jeszcze warto podkreślić, że mogą być konstrukcjami tymczasowymi lub stale łączącymi się z fundamentami.

Dużą zaletą ścianek szczelnych są także: przystępny ich koszt, stosunkowo prosty montaż i demontaż, niski hałas przy wciskaniu, a także możliwość wykonania wykopu bezpośrednio po pogrążeniu takich obudów.