Jednym z ostatnich etapów przygotowywania materiałów jest gładzenie i polerowanie. Te czynności przeprowadza się zarówno podczas realizacji prac budowlanych, jak i remontowych, a także stolarskich, czy podczas tworzenia konstrukcji ze stali lub innych materiałów. W tym celu wykorzystuje się tarcze polerskie, dzięki którym uzyskamy idealną powierzchnię obrabianego materiału. Czym są tarcze polerskie i do jakich zadań się je wykorzystuje?

Tarcza polerska – co to takiego?

Tarcze polerskie to akcesoria, które są przydatne podczas szlifowania rozmaitych przedmiotów. Tarcze te to narzędzia ścierne, które przede wszystkim służą do szlifowania powierzchni. Dzięki nim możliwe jest między innymi wygładzanie elementów drewnianych, czy usuwanie starej warstwy lakieru z rozmaitych powierzchni. Wytwarza się je z najróżniejszych materiałów, dzięki czemu można je stosować do polerowania przedmiotów z rozmaitych surowców. Tarcze polerskie zazwyczaj współpracują z elektronarzędziami, co sprawia, że praca nimi jest łatwiejsza i szybsza. Zwykle używa się w tym celu elektronarzędzi, które wprawią tarcze w ruch obrotowy. Najczęściej tarcze polerskie wykorzystuje się za pomocą polerek, szlifierek kątowych, prostych, a nawet wiertarek.

Jakie są rodzaje tarcz polerskich?

Tarcze polerskie to urządzenia, które przede wszystkim wykorzystuje się do polerowania przedmiotów wykonanych z rozmaitych materiałów, np. stali, drewna czy tworzyw sztucznych. Na efekt tego procesu wpływ ma głównie odpowiedni dobór tarczy polerskiej. W asortymencie oferowanym przez Wytwórczo Usługową Spółdzielnię Pracy z Poznania znajdziemy między innymi:

  • tarcze polerskie bawełniane,
  • tarcze polerskie flanelowe,
  • tarcze polerskie mieszane z płótna białego i różnokolorowego.

Ponadto tarcze mogą różnić się od siebie rozmiarem. Średnica tego urządzenia najczęściej ma od 25 mm do 250 mm, z kolei jego grubość może mieć 6 mm, 11 mm, 22 mm, 33 mm. Oprócz tego tarcza polerskie może mieć wkład stożkowy lub można ją zakupić bez niego. To jednak nie wszystkie rodzaje tarcz polerskich, ponieważ na rynku możemy spotkać także tarcze ze skóry, plątani, irchy, knota, a także włosia końskiego oraz koziego. Takie tarcze mogą posiadać przekładki od 25 mm do 95 mm i mogą być twarde i miękkie.

Do czego wykorzystuje się tarcze polerskie filcowe?

Jeśli planujemy wypolerować powierzchnię z drewna lub metalu, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tarcz filcowych, dzięki którym możliwe jest usunięcie rys z mebli drewnianych, czy z przedmiotów stalowych. Tarcza filcowa doskonale współpracuje z twardymi pastami polerskimi, a do tego sprawdzi się w trakcie nakładania pasty, obróbki elementu, a także wykończenia polerowanego przedmiotu. Jeżeli chcemy wygładzić lub wypolerować jakikolwiek przedmiot lub powierzchnię, zastosowanie tarczy polerskiej pozwoli nam uzyskać zadowalający efekt.