Jednym z popularnych rodzajów dachów jest dach płaski. Pełni on oczywistą funkcję dachu, ale również stropu, dlatego nazywany jest "stropodachem". Tego typu zadaszenia coraz częściej występują na budynkach wielo- oraz jednorodzinnych. Do Ich wykonania potrzebna jest jednak spora dawka fachowej wiedzy, a także doboru właściwych materiałów izolacyjnych, aby dach służył prawidłowo i bezusterkowo przez wiele lat.

Czym charakteryzują się dachy płaskie?

Ogólnie literatura opisuje dachy płaskie jako zadaszenia o niedużym spadku, ale nie ma konkretnej informacji, jakie jest maksymalne dopuszczalne nachylenie połaci tegoż dachu. Można jednak zauważyć pewną prawidłowość – dachy płaskie prawie zawsze posiadają spadek o wielkości od 3° do 11°. Ów typ zadaszenia zbudowany jest z kilku powłok: paroizolacji, ocieplenia oraz hydroizolacji. 

Paroizolacja to przeważnie standardowa papa podkładowa. Izolacja cieplna składa się z materiałów termoizolacyjnych, takich jak wełna mineralna. Rolą ostatniej warstwy jest zarówno hydroizolacja, jak i zewnętrzne pokrycie dachowe, a do jej skonstruowania zazwyczaj wykorzystuje się specjalistyczne materiały bitumiczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje stropodachów?

Dachy płaskie można podzielić ze względu na ich konstrukcję – na wentylowane i niewentylowane. Popularniejszy jest zdecydowanie pierwszy typ. Elementem nośnym dla konstrukcji jest strop, natomiast warstwę spadkową tworzy się z materiałów drewnopochodnych. Między ociepleniem, a pokryciem zostawia się wentylacyjną szczelinę odprowadzającą wilgoć. 

W dachu płaskim niewentylowanym warstwy przylegają do siebie, co może być powodem gromadzenia się pary wodnej pod pokryciem. Spadek tworzy się za pośrednictwem zewnętrznej warstwy spadkowej. Często wykonywane się również tzw. stropodachy "odwrócone", w których na początku formuje się hydroizolację, a na niej układana jest odporna na wilgoć warstwa izolacji cieplnej. Na termoizolacji umieszcza się geowłókninę razem z warstwą dociskową. Dość istotny jest fakt, że właściwa izolacja dachów płaskich zależy od ich typu.

Zalety dachu płaskiego

Wśród zalet dachu płaskiego można wymienić prostą konstrukcję. Dlatego nie wymaga modyfikacji bryły budynku, a jego wykonanie jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z dachem skośnym. 

Do jego atrybutów należy także energooszczędność oraz większa odporność na negatywne warunki atmosferyczne, takie jak burze lub wichury. Jeśli zadbamy o kwestie związane z izolacją, to z całą pewnością będzie można się cieszyć z praktycznego pokrycia dachowego przez wiele lat.

Warto zainwestować w płaski dach i skontaktować się z firmą Conkret Dach - Nowoczesne Technologie Dachowe Sławomir Modelski, z siedzibą w Oleśnicy.