Zaopatrzenie w wysokiej jakości materiały budowlane decyduje o szybkości prac. Wpływa także na przyszłą eksploatację zaplanowanej inwestycji budowlanej. Do wyboru są markety, sklepy oraz składy budowlane. Chociaż oferują podobne artykuły, różnią się pewnymi kwestiami np. jakością, dostępnością czy ceną. Dlatego przez zdecydowaniem się na współpracę lub zakupy detaliczne, warto poznać podstawowe różnice i podobieństwa. Co należy przede wszystkim uwzględnić przy wyborze produktów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sklepu budowlanego lub składnicy hurtowej?

Po wybraniu wykonawcy można rozpocząć poszukiwania punktu produkującego i prowadzącego sprzedaż potrzebnych artykułów. Przede wszystkim należy sprawdzić lokalizację firmy. Zwykle duże markety budowlane znajdują się w większych miastach. W każdej miejscowości niezależnie od liczby mieszkańców można natomiast znaleźć sklepy i składy budowlane. Jest to szczególnie dobra opcja dla osób kupujących detalicznie. Znalezienie składu budowlanego w Warszawie czy w innej miejscowości będzie szybkie i wygodne poprzez internetową wyszukiwarkę.

Dobrym rozwiązaniem są zakupy online np. w sklepie internetowym z materiałami budowlanymi lub hurtownią online. Warto poza tym skorzystać z możliwości odwiedzenia punktu sprzedaży. Ponieważ zdjęcia i opisy na stronie www nie zawsze oddają faktyczny stan produktu, dobrze jest je sprawdzić „na żywo”. Dostępność i różnorodność towaru oraz promocje to pozostałe kwestie, na które warto zwrócić uwagę, szukając dostawcy materiałów budowlanych. Sporządzenie listy potrzebnych materiałów i artykułów budowlanych powinno ułatwić poszukiwania. Dobrze jest sprawdzić: jakość, wsparcie techniczne, możliwość gwarancji oraz czas dostawy.

Główne różnice między hurtownią materiałów a marketem budowlanym

Wydawałoby się, że oferta marketów i hurtowni budowlanych jest podobna. Jak się okazuje, łączy je jedynie ten sam producent. Różnią się cenami oraz jakością. W sklepach i marketach budowlanych asortyment jest przez producentów specjalnie produkowany. Często też dany produkt jest dostępny w sprzedaży tylko w konkretnym punkcie. Przykładem może być rozmiar płytek, które w sklepach budowlanych mają mniejsze rozmiary np. 30 x 30 zamiast 60 x 60. W tego typu punktach dostępne są zestawy terakoty lub glazury, których nie można kupić nigdzie indziej.  Większy wybór producentów i atrakcyjne ceny nie tylko dla firm oferują natomiast hurtownie materiałów.

Market budowlany czy hurtownia materiałów: co wybrać?

Wszystko zależy od preferencji potencjalnego klienta, rodzaju artykułów budowlanych, które szuka oraz funduszy, jakimi dysponuje. W ich ofercie znajdują się zarówno tanie, jak i droższe produkty np. do prac elewacyjnych, które można kupić od razu na miejscu w punkcie sieci. Nie ma także problemu z ewentualnymi zwrotami wadliwych produktów. Warunkiem przyjęcia reklamacji jest pokazanie paragonu. Możliwe jest także skorzystanie z opcji projektowania. Jednak gwarancję wysokiej jakości artykułów budowlanych np. cegieł, płyt, stali zbrojeniowej czy cementu zapewniają składy budowlane. Dotyczy to szczególnie elektronarzędzi oraz tworzyw potrzebnych do instalacji sanitarnej m.in. złączek czy rurek. Z kolei w hurtowniach budowlanych można znaleźć nietypowe wymiary produktów np. styropianu czy wełny. Często też produkty są w nich pakowane w większych ilościach. Dodatkową zaletą jest profesjonalne doradztwo i opcja wyceny towaru za pomocą projektu budowlanego.

Przed dokonaniem decyzji warto porównać cenniki i jakość opisanych artykułów na stronie www. Dobrze jest przy okazji sprawdzić dostępne formy płatności i opcję transportu oraz lokalizację. Warto jednak wiedzieć, że w hurtowni materiałów budowlanych możliwe jest negocjowanie cen oraz stała współpraca.