Tworzenie wyrobów metalowych, a także budowanie takich konstrukcji wymaga zastosowania przeróżnych technik, które pozwolą na połączenie ze sobą elementów. By dowiedzieć się, jaka jest różnica między metodą MIG i TIG oraz z której z nich najlepiej skorzystać, trzeba dokładniej je poznać. Na czym polega spawanie TIG i MIG? Kiedy wybrać metodę MIG, a kiedy to TIG sprawdzi się lepiej?

Kilka słów o spawaniu

Spawanie to metoda pozwalająca na połączenie ze sobą elementów metalowych poprzez ich nagrzanie i stopienie w określonym miejscu, często z dodaniem spoiwa. Zazwyczaj źródłem ciepła jest łuk spawalniczy (spawanie łukowe) tworzony przez prąd wygenerowany dzięki spawalniczemu źródłu ciepła. Ważne, aby przed przystąpieniem do spawania dobrze przygotować krawędzie elementów, uzyskując rowek spawalniczy, który pod wpływem ciepła będzie się topił, tworząc jeziorko spawalnicze. 

Jakie są różnice pomiędzy metodą MIG a TIG?

MIG (metal inert gas) to spawanie łukowe drutem topliwym w osłonie gazów. Znalazło zastosowanie już na początku lat 50 XX wieku. Początkowo wykorzystywano w tym procesie gazy obojętne takie, jak argon i hel. Dzięki wprowadzeniu odtleniaczy do drutu elektrodowego zaczęto stosować także dwutlenek węgla i różne mieszanki (metoda MAG). To właśnie ze względu na rodzaj wykorzystywanego gazu wyróżnia się metodę MIG i MAG, które wymieniane są zwykle razem ze względu na używanie tej samej maszyny. W MIG odbywa się spawanie w osłonie argonu i helu, a niewątpliwymi zaletami są: duża wydajność procesu, dobra jakość spoiny, a także możliwość spawania różnych grup materiałowych po wcześniejszym uzbrojeniu urządzenia. 

W metodzie TIG wykonuje się spawanie w osłonie gazów obojętnych: argonu i helu, ale wykorzystuje się elektrodę nietopliwą wykonaną z czystego wolframu lub wolframu z domieszką cynku czy miedzi. Kiedy łuk elektryczny zostanie wytworzony, należy zacząć mechanicznie bądź ręcznie podawać spoiwo w jeziorko spawalnicze. W procesie TIG (tungsten inert gas) łuk jarzy się pomiędzy elektrodą nietopliwą a spawanym metalem. Zaletą tej metody jest powstanie czystej spoiny bez wtrąceń, a także uniwersalność i możliwość wykorzystania w wielu branżach. 

Z jakiej metody spawania skorzystać? 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru optymalnej metody najlepiej poradzić się specjalistów. Wykwalifikowani pracownicy w firmie Mecharem 1 z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, w województwie śląskim, dokładnie wytłumaczą, jak przebiega spawanie tymi sposobami i który okaże się najkorzystniejszy. Warto wiedzieć, że metoda MIG stosowana jest w przypadku metali nieżelaznych takich, jak: aluminium, miedź, magnez i ich stopy, a TIG w spawaniu stali nisko- i wysokostopowych oraz metali nieżelaznych.

Firma Mecharem1 to przedsiębiorstwo remontowo-montażowe z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujące się w obróbce elementów stalowych. Główne usługi firmy Mecharem 1 to spawanie konstrukcji stalowych metodami MIG 131, MAG 135, TIG 141 i elektrodami otulonymi, walcowanie i zwijanie blach wykonanych ze stali niestopowych, cięcie blach za pomocą palnika gazowego i plazmowego, przecinarki taśmowej oraz gilotyny, a także obróbka skrawaniem, w tym toczenie, frezowanie, wiercenie i struganie. Firma oferuje również produkcję i montaż różnorodnych elementów wykonanych z metali żelaznych i nieżelaznych, takich jak schody, daszki, ogrodzenia, bramy wjazdowe i wiele innych.