Spawanie w osłonach gazowych to najczęściej stosowane metody, które są wykorzystywane zarówno w prywatnych warsztatach, jak i profesjonalnych zakładach przemysłowych. Możemy wyróżnić trzy główne technologie spawania: MIG, MAG oraz TIG. Czym się od siebie różnią i kiedy się je stosuje? Komu zlecić realizację, aby spaw był solidny, trwały i jednocześnie estetyczny? Poznaj ofertę firmy Spawex.

Spawanie MAG, MIG oraz TIG

 Technologia MAG (ang. Metal Active Gas) to proces spawania przy pomocy elektrody topliwej w osłonie gazów aktywnych chemicznie. Elektrodą topliwą jest drut (pełny lub proszkowy). Pełni on funkcję nie tylko elektrody, ale również spoiwa. W technologii MAG stosuje dwutlenek węgla lub mieszanki zawierające argon oraz tlen. W przypadku metody MIG (ang. Metal Inert Gas) stosuje się mieszaninę gazów obojętnych, głównie szlachetne gazy osłonowe np. argon lub hel. Ostatnim rodzajem spawania jest TIG, które w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, wykorzystuje elektrodę nietopliwą. Mieszanina gazów osłonowych może być podobna do tej, stosowanej w metodzie MIG. Poznaj zastosowanie poszczególnych metod:

  • MAG – stal niestopowa, niskostopowa i wysokostopowa.

  • MIG – metale nieżelazne.

  • TIG – zarówno stal niskostopowa i wysokostopowa, jak i metale nieżelazne. Technologia precyzyjna, lecz niewydajna.

Firma Spawex oferuje szeroki zakres usług spawalniczo-ślusarskich, skierowanych zarówno do osób prywatnych, jak i firm. W ich ofercie znajdują się różne konstrukcje stalowe i metalowe, takie jak stelaże reklamowe, ogrodzenia, furtki czy balustrady. Wykorzystują tylko najlepsze materiały i sprzęt renomowanych firm. Dla stałych klientów przewidziane są atrakcyjne zniżki, a firma realizuje zlecenia jako główny wykonawca lub podwykonawca. Z oferty przedsiębiorstwa mogą skorzystać zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni.

Komu zlecić spawanie?

Dobranie prawidłowej metody spawania jest kluczowe, dlatego zawsze korzystaj z usług profesjonalistów Pamiętaj, że jakość spawania wpływa nie tylko na estetykę łączenia, ale również jego wytrzymałość. Specjalista zawsze doradzi, która technologia spawania będzie najlepsza dla danego materiału. I choć wiele osób posiada spawarki w swoich przydomowych warsztatach, lepiej unikać usług amatorów. Mogą nie wykonać zadania w odpowiedni sposób i – co najgorsze – zniszczyć kosztowne materiały.

Jakie błędy popełniają amatorzy?

Doświadczony spawacz już na pierwszy rzut oka jest w stanie określić, czy spaw został wykonany w prawidłowy sposób. Wśród najczęstszych wad spawu można wymienić:

  • podtopienie lica i grani,

  • wyciek stopiwa,

  • nierównomierne lico,

  • krater,

  • nadmierny nadlew,

  • brak przetopu,

  • przestawienie blach,

  • pęknięcia i pęcherze.

Wady te są uszkodzeniami widocznymi gołym okiem, lecz niewłaściwe spawanie może również doprowadzić do powstawania wielu wad wewnętrznych, takich jak przegrzanie lub utlenienie. Korzystanie z profesjonalnych usług spawalniczych to jedyny sposób na to, aby spaw został odpowiednio wykonany.