Elektromechanik jest zawodem, o którym zwykle niezbyt wiele wiemy. Czasami słyszymy o nim w kontekście naprawy samochodów, ale nie każdy dokładnie wie, jakim obszarem działalności się on zajmuje. Elektromechanik naprawia nie tylko auta! Jego kompetencje są dosyć szerokie i zajmować się może także naprawą różnych maszyn. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca tego specjalisty.

Na czym polega praca elektromechanika?

Co w pracy robi elektromechanik? Jak mówi nam właściciel firmy Auto-Bendiks, wszystko więc zależy od branży zatrudnienia. Główne zadania elektromechanika to wytwarzanie, projektowanie, obsługa i naprawa urządzeń elektrycznych. Przykładami takiego sprzętu będzie elektryka pojazdowa, sprzęt diagnostyczny i różnego rodzaju maszyny. Głównym celem osoby uprawiającej ten zawód jest naprawa uszkodzonego lub zużytego elementu, na przykład w samochodach osobowych. Wcześniej jednak elektromechanik wykrywa awarię, często współpracując przy tym z mechanikiem.

Wymagania, jakie musi spełnić elektromechani

Elektromechanik musi posiadać odpowiednie wykształcenie. Minimum musi to być zasadnicze zawodowe lub średnie techniczne. Jednak pracodawcy najwyżej cenią osoby,  które mają ukończone technikum w specjalności elektrotechnika. Doświadczenie to kolejny, bardzo ważny element w tym zawodzie. Musi ono wiązać się z pracą w tym zawodzie. Czym jeszcze powinien się wyróżniać dobry wykonawca tego zawodu? Przede wszystkim zdolnościami manualnymi. Często jest to praca z drobnymi elementami.

Jakie są główne obszary pracy elektromechanika

Codzienne obowiązki elektromechanika to przede wszystkim:

  • sterowanie zapłonem.

  • wspomaganie układu sterowania,

  • ulepszanie komfortu podczas jazdy,

  • sygnalizacja,

  • zmniejszanie niebezpieczeństwa na drodze.

Ważne jest wiedzieć, że w swojej pracy wykorzystuje on dużą ilość narzędzi przeznaczonych od montażu układów elektrycznych oraz ich naprawy i diagnostyki. Czasami znalezienie usterki nie jest proste, nowe modele samochodów mają elektroniczne sterowanie we większości swoich układów, co nie ułatwia pracy osoby świadczącej usługi elektromechaniczne.

Jak zostać elektromechanikiem?

Jeżeli masz uprawnienia do wykonywania tego zawodu, możesz pracować w fabrykach samochodów, stacjach kontroli pojazdów, warsztatach samochodowych, serwisach autoryzowanych i prywatnych. Bardzo duża ilość elektromechaników również prowadzi własną działalność - firmy  zajmują się diagnostyką, montażem oraz naprawą elektroniki samochodowej. Jest to z pewnością zawód, który wymaga wiele wiedzy oraz odpowiedzialności.