Drewno jest jednym z najważniejszych materiałów budowlanych. Nie tylko stanowi niezastąpiony element konstrukcyjny i wykończeniowy. Wiele osób decyduje się na postawienie domu wykonanego niemal w całości  z tego surowca. Coraz częściej słyszymy o drewnie skandynawskim. Czym ono jest i dlaczego uważa się je za unikatowe wśród naszych klasycznych, polskich świerków?

Czy wyróżnia się świerk skandynawski?

Bardzo często można usłyszeć, że drewno pozyskane ze świerków skandynawskich jest o wiele lepsze od tego z rodzimych. Nie bez powodu sięga po nie wiele firm budowlanych i wykończeniowych! Jest uważany za surowiec o niedużej gęstości, dlatego zaliczamy go do grupy drewna miękkiego. Oznacza to, że bardzo łatwo poddaje się obróbce, przez co może być wykorzystywane w niemal każdej gałęzi budownictwa, a także dekoracji wnętrz. Świerki skandynawskie rosną w bardzo surowych warunkach, dlatego ich przyrosty roczne są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku świerków ze środkowych i południowych rejonów Europy. Daje im to przede wszystkim o wiele lepszą trwałość. Drewno to posiada kategorię wytrzymałości 4.  

Wysoka jakość surowca

Drewno skandynawskie jest umieszczane w dość wysokich kategoriach. Elementy elewacyjne, profile odbitkowe i te o wyjątkowo niskich przekrojach (np. boazerie) są zaliczane do klasy jakości mieszanej, czyli A/B. Do klasy B są dopuszczane wady takie, jak sęki w okolicy kantów desek, otwory po sękach oraz inne wady, które są zaliczane do naturalnych i nie mają dużego wpływu na cechy drewna. Producent wysokiej jakości elementów z drewna skandynawskiego Sweden Wood zaznacza, że nie są jednak dopuszczane wszelkie wady wynikające z błędów w czasie obróbki.

Nie tylko do wnętrza

Drewno skandynawskie może być z powodzeniem stosowane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Przed importem do Polski powinno być bezpiecznie składowane, poddawane sezonowaniu, suszeniu, struganiu i frezowaniu. Tylko w ten sposób będzie w stanie zachować wszystkie pozytywne cechy.

 

Drewno skandynawskie jest powszechnie wykorzystywane do produkcji:

  • mebli,
  • podłóg,
  • boazerii,
  • elementów konstrukcyjnych
  • materiałów budowlanych
  • więźby dachowej,
  • elementów elewacji zewnętrznej.

Należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć przed niesprzyjającymi warunkami środowiska, takimi jak na przykład opady atmosferyczne. Poleca się stosować impregnaty i farby zawierające filtr UV, gdyż oprócz wilgoci wyeliminują one również problem negatywnego wpływu słońca. Drewno powinno być zabezpieczone z każdej strony poprzez nałożenie podwójnej warstwy substancji.