Budując dom, stajemy przed wyborem właściwego typu ocieplenia. Jedną z możliwości jest siding elewacyjny, który szczyt popularności osiągnął w latach 90. Zdania na jego temat są podzielone. Jedni uważają siding za kiczowaty, drudzy za wyraz dobrego gustu.  Na przestrzeni lat zmieniły się materiały, z jakich jest wykonany, a także sposób ich montażu. Wszystko to sprawia, że po siding sięga się coraz częściej. 

Czym jest siding? Kiedy warto go stosować?

Siding to wytrzymałe panele stosowane do pokrycia elewacji budynków. Sprawdzą się doskonale zarówno przy ocieplaniu domów jednorodzinnych, jak i dużych obiektów przemysłowych. Panele sidingowe zazwyczaj wytwarzane są z PCV z dodatkiem stabilizatorów, poprawiających jego trwałość. Na rynku budowlanym dostępny jest również siding metalowy, drewniany i produkowany materiałów kompozytowych. Mamy więc dużo większy wybór niż w czasach jego świetności.   Nieprzerwanie jednak największym uznaniem cieszą się okładziny z winylu. W korzystnej cenie można je zakupić w Krakbud P.H.U.

Jako że panele sidingowe dobrze pokrywają wszelkie nierówności, często stosowane są na starszych zabudowaniach, których remont byłby nieopłacalny.  Dzięki temu stanowią dużą alternatywę dla tynku. Siding spotykany jest często na elewacjach z już wykonaną termoizolacją. Uzupełniając docieplenie ze styropianu lub wełny mineralnej, można znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne budynku.

Montaż sidingu

Montaż sidingu nie należy do skomplikowanych zadań. Do mocowania materiałów używa się bowiem gwoździ. Lekkie panele zwykle sprzedawane są w komplecie, aby ułatwić ich dopasowanie do powierzchni budynku. W markecie budowlanym dostaniemy więc listwę startową, listwę przyokienną, wsporniki, a także narożniki zewnętrzne. Bez trudu więc zadbamy więc o wszystkie elementy wykończeniowe. Przy montażu należy pamiętać o tzw. szczelinach dylatacyjnych. Zostawiając 8 mm przerwy między paneli, zapobiega się ich sklejeniu na skutek ruchów termicznych.

Jakie są zalety sidingu?

Ze względu na niskie koszty materiałów i robocizny siding należy do najtańszych metod pokrycia elewacji budynku. Raz poprawnie zamontowany, będzie służył nawet przez 50 lat. Panele sidingowe cechuje bowiem duża odporność na warunki atmosferyczne,  a ich konserwacja jest konieczna tylko w szczególnych przypadkach. Swą wytrzymałość zawdzięczają procesowi produkcji, podczas którego poszczególne warstwy materiału zespalane są ze sobą na gorąco.

Siding z łatwością można utrzymać w dobrej kondycji wizualnej. Odpowiedni kształt paneli przyśpiesza spływanie wody opadowej, co utrudnia osadzanie się brudu. Samo czyszczenie sidingu również nie sprawia kłopotów. Do umycia elewacji starczy myjka ciśnieniowa, a do wody nie musimy nawet dodawać detergentów.

Siding potrafi prezentować się bardzo efektownie. Chociaż kojarzy się nam on głównie z białym kolorem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać budynkowi unikalny charakter. Do montażu    możemy więc śmiało użyć materiałów w kilku wariantach kolorystycznych. Dużo uroku domowi potrafią też dodać panele o fakturze imitującej drewniane bale. Z daleka nikt nie zauważy, że to materiał z PCV.