Nie od dziś wiadomo, że diamenty jako naturalne minerały cechują się unikatowymi właściwościami – twardością. Stąd też nie dziwi fakt ich powszechnego zastosowania w konstrukcji narzędzi ściernych czy tnących. Dzięki temu zyskują one lepsze parametry użytkowe, a obrabiane powierzchnie cechuje wysoka jakość wykończenia. Bez tego rodzaju wyposażenie warsztatu nie mogłoby się obejść wiele gałęzi przemysłu.

Właściwości diamentu w narzędziach

Tego rodzaju minerał uważany jest za jeden z najtwardszych, jaki występuje w przyrodzie. Ponadto cechuje go odporność na ściskanie oraz ścieranie. Niemniej jednak naturalny diament jest jednocześnie podatny na odpryski, dlatego w przypadku narzędzi najczęściej stosuje się jednak minerały produkowane syntetycznie. Ewentualnie w niektórych przypadkach również te, które nie nadają się do wykorzystania w wyrobach jubilerskich. Ich właściwości dobrze uzupełniają się z innym trwałym materiałem ściernym, jaki stanowi regularny azotek boru, w skrócie nazywany CBN. W związku z tym obydwa surowce znajdują swoje zastosowanie w wielu narzędziach tnących czy też ściernych, które są oferowane między innymi przez dystrybutora Pferd-VSM, którego siedziba znajduje się w Kostrzynie.

Efekty wykorzystania ściernic

Przede wszystkim narzędzia z nasypem diamentowym sprawdzają się w sytuacjach, kiedy konieczna jest precyzyjna obróbka materiału. Taka technologia pozytywnie wpływa na ekonomię oraz rezultaty wykonywanych działań. Między innymi przyczynia się do skrócenia czasu realizacji usługi i rzadszej wymiany narzędzi. Wszystko ze względu na to, że cechują się one o wiele dłuższą żywotnością oraz brakiem zachodzących zmian w ich profilu. To z kolei przekłada się na wysoką jakość obrabianych powierzchni, uzyskujących niski poziom chropowatości. Zmniejsza się również ryzyko ich uszkodzenia, które mogłoby powstać przy niższych temperaturach szlifowania. Warto również wspomnieć, że sprawdzą się w przypadku intensywnej eksploatacji zarówno na mokro, jak i sucho. W związku z tym narzędzia z nasypem diamentowym okazują się przydatne w wielu sektorach przemysłu. A gdzie konkretnie?

Zastosowanie ściernic diamentowych

Ze względu na swoje unikalne właściwości narzędzia te są w stanie poradzić sobie z obróbką najtwardszych powierzchni. Można do nich zaliczyć między innymi te wykonane z grafitu, ferrytu, tworzywa wzmocnione włóknem szklanym, kamienie naturalne czy też materiały żaroodporne. Równie skutecznie i bezpiecznie sprawdzają się w obróbce szkła oraz ceramiki. Dzięki temu docenia je, chociażby branża lotnicza, meblowa, motoryzacyjna, górnicza. Co ciekawe, ściernice z nasypem diamentowy są odpowiednie także do ostrzenia, docierania narzędzi z węglika spiekanego. Tak szerokie zastosowanie sprawia, że muszą się one znaleźć w każdym zakładzie lub warsztacie, którym zależy na realizowaniu oferowanych usług na jak najwyższym poziomie.