Firma HAL-BUD z miejscowości Kania zajmuje się kompleksowym stawianiem budynków o konstrukcjach stalowych w roli generalnego wykonawcy. Ważną częścią usług tegoż przedsiębiorstwa jest również instalacja dachów oraz ścian z płyt warstwowych, o których w dalszej treści artykułu opowiadają doświadczeni montażyści. Zdradzają oni, czym są płyty warstwowe, jakie mają one zalety i w jaki sposób należy je prawidłowo montować.

Czym są płyty warstwowe?

Płyty warstwowe to prefabrykowane i wielkoformatowe konstrukcje gotowe do montażu, które przeznaczone są do obudowywania ścian oraz dachów obiektów wykonanych w konstrukcjach stalowych. Jak zdradzają montażyści z firmy HAL-BUD, tego typu wyroby dostępne są na rynku w różnych wersjach i od wielu uznanych producentów. W uproszczeniu przyjąć jednak można, że tworzy się je z blachy stalowej (np. nierdzewnej w gatunku 1.4301) zewnętrznej i wewnętrznej, a także z solidnego rdzenia termoizolacyjnego ze styropianu, wełny mineralnej lub rekomendowanej przez specjalistów sztywnej pianki PIR. Jeśli chodzi o rodzaje płyt warstwowych, podzielić je można nie tylko ze względu na materiał czy klasę, ale również zastosowanie. Tym samym firma HAL-BUD może zaproponować inwestorom montaż obudów obiektów w konstrukcjach stalowych z użyciem:

  • płyt standardowych (uniwersalnych) dachowych i ściennych,
  • płyt dla obiektów chłodniczych,
  • płyt ze zwiększoną nośnością i większymi rozpiętościami,
  • płyt z podwyższonym standardem bezpieczeństwa ogniowego,
  • płyt wykonanych z dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Przy opracowywaniu projektu wykonawczego budynku firma HAL-BUD zapewnia też doradztwo techniczne, dokładnie omawiając z klientem parametry techniczne różnych modeli płyt warstwowych. Zawsze należy bowiem zwracać uwagę na ich: wymiary, grubość, współczynnik izolacyjności termicznej, materiał wykonania, materiał rdzenia, rodzaj łącznika, masę czy nawet na estetykę ich wykończenia.

Dlaczego płyty warstwowe są tak popularne?

Płyty warstwowe są w budownictwie coraz bardziej popularne. Montażyści firmy HAL-BUD polecają ich wykorzystanie przy tworzeniu obudów hal magazynowych, hal przemysłowych, warsztatów i pracowni, biurowców, a nawet galerii handlowych czy mniejszych obiektów w konstrukcjach stalowych (np. mini biur z kontenerów morskich). Płyty warstwowe są bowiem przykładem tego, jak efektywne, trwałe i tanie mogą być technologie prefabrykacyjne ograniczające ilość prac mokrych na budowie do niezbędnego minimum. To jednak niejedyne zalety takich konstrukcji. Z czego jeszcze one słyną?

Płyty warstwowe cechują się niewielką masą przy świetnych parametrach dotyczących wytrzymałości czy izolacyjności termicznej. Wiele ich modeli pozwala na tworzenie designerskich obudów budynków w odmiennych stylach. Niewątpliwą zaletą płyt warstwowych jest też łatwość w utrzymaniu ich w czystości oraz prosty montaż. Dzięki temu inwestorzy liczyć mogą na skrócenie czasu budowy i na znaczną optymalizację kosztów. Z takiej technologii warto zatem korzystać przy wykańczaniu budynków przemysłowych, handlowych, logistycznych, komercyjnych, a nawet mieszkalnych.

                                                                             – mówi jeden ze specjalistów firmy HAL-BUD.

Na czym polega montaż płyt warstwowych?

Sukces rynkowy płyt warstwowych wiąże się między innymi z łatwością ich montażu, co potwierdzają fachowcy firmy HAL-BUD. Instalacja takich konstrukcji przebiega zatem w pigułce w następujących etapach:

  1. Bezpieczny rozładunek płyt na placu budowy i zdjęcie folii ochronnych.
  2. Kontrola jakości płyt oraz konstrukcji stalowej – nawet drobne odchyłki mogą wpłynąć na utratę szczelności obudowy z płyt warstwowych czy na stworzenie niepożądanego efektu fali.
  3. Wykonanie uszczelnień dla całej konstrukcji stalowej oraz każdej płyty.
  4. Właściwy montaż płyt warstwowych z wykorzystaniem podnośników – pierwsze płyty montowane są łącznikami na wskroś, a kolejne łączą się ze sobą na zamek.
  5. Docinanie płyt w miejscach przeznaczonych na okna czy drzwi.
  6. Doszczelnianie newralgicznych miejsc konstrukcji np. styk płyty ściennej z dachową.
  7. Obróbka wykańczająca.