Rodzajów maszyn podnośnikowych jest naprawdę wiele. Potwierdza to oferta wypożyczalni ANLIFT, której park maszynowy składa się m.in. na podnośniki koszowe, podnośniki terenowe, zwyżki na samochodach, podnośniki nożycowe czy też podnośniki teleskopowo-nożycowe. Prócz tego zainteresowani mogą wynająć podesty ruchome lub wyjątkowe podnośniki samobieżne. To im warto się bliżej przyjrzeć, ponieważ wyróżniają się znacznie swoją konstrukcją i funkcjonalnością. O tym opowiadają w artykule fachowcy firmy ANLIFT z Warszawy.

Podnośniki samobieżne i ich wyjątkowa budowa

Jak sama nazwa wskazuje, podnośniki samobieżne to maszyny podnośnikowe, których osprzęt nie jest tworzony w ramach zabudowy nadwozia samochodów ciężarowych. Urządzenia te posiadają własne napędy z dolnymi oraz górnymi panelami sterowniczymi. Umożliwia to obsługę sprzętu przez jednego operatora.

Ponadto warto zwrócić uwagę na układ jezdny podnośników samobieżnych, które mogą być wyposażone w dwie osie kół lub tak jak w przypadku maszyn zasilających flotę wypożyczalni ANLIFT, mogą poruszać się na gąsienicach. W drugim przypadku podnośniki można użyć nawet na grząskim terenie. Szczególnym rodzajem sprzętów podnośnikowych samobieżnych są te w modelach Spider. Ich podwozie nie tylko może być wtedy gąsienicowe, ale także dodatkowo wyposażone w cztery nogi. To one pozwalają przenosić obciążenia na podłoże, gwarantując niebywałą wręcz stabilność i wysokie bezpieczeństwo pracy.

Parametry użytkowe podnośników samobieżnych

Podnośniki samobieżne oferowane pod wynajem przez firmę ANLIFT wyróżniają się świetnymi parametrami użytkowymi. Najlepsze maszyny zapewniają maksymalną wysokość roboczą do 30 metrów przy wysięgu bocznym 16 metrów. Maksymalny udźwig kosza obrotowego (2x90 stopni) to zaś 4200 kg. W zależności od miejsca pracy podnośniki samobieżne od ANLIFT mogą być zasilane olejem napędowym (napęd Diesel) lub też prądem elektrycznym o napięciu 230 V. Na uwagę zasługuje również kompaktowa budowa maszyn, których długość transportowa wynosi około 7 metrów, a wysokość zaledwie 2 metry.

Jeśli chodzi o zalety podnośników samobieżnych z oferty wypożyczalni ANLIFT, należy zwrócić uwagę na ich zwrotność, dużą szybkość podnoszenia i opuszczania, a także możliwość precyzyjnego ustawiania ramienia oraz kosza obrotowego. Niewątpliwą zaletą tych maszyn jest też ich energooszczędne działanie, szeroki zakres zastosowania, cicha praca oraz możliwość obsługi przez jednego operatora. 

Zastosowanie podnośników samobieżnych

Podnośniki samobieżne dzięki podwójnemu napędowi mogą być z powodzeniem wykorzystywane w różnych miejscach – na zewnątrz przy zastosowaniu silnika Diesel oraz wewnątrz budynków dzięki jednostce elektrycznej. Na możliwość zastosowania ich przy różnych pracach wskazuje też samo nadwozie. Gąsienice mogą poruszać się zarówno po posadzkach przemysłowych, bruku, asfalcie oraz utwardzonej ziemi, jak i na grząskim terenie. Nic dziwnego, że specjaliści ANLIFT polecają podnośniki samobieżne do prac w trudnych warunkach. Najczęściej wynajmowane są one jednak do prac magazynowych, a także tych wykonywanych w przestrzeniach urbanistycznych, a mianowicie w ciasnych uliczkach. Kto powinien zatem rozważyć wynajem podnośników samobieżnych?

Opisywane maszyny przydatne są przy czyszczeniu elewacji, montażu obróbek blacharskich, przenoszeniu mebli i stolarki okiennej na wysokości, a nawet przy stawianiu lekkich konstrukcji stalowych. Podnośniki samobieżne można też wykorzystać przy robotach arborystycznych i porządkowych, a także przy wspomnianych pracach magazynowych.