Geotechnika to jedna z najważniejszych dziedzin związanych z budownictwem. Inżynier z uprawnieniami w tej dziedzinie jest jednym z pierwszych specjalistów, którzy pojawiają się na budowie, zapewniając o jej przyszłym bezpieczeństwie i dalszych krokach. Jakie zadania realizuje geotechnik? Jakie musi posiadać uprawnienia? Kiedy – oprócz sytuacji obowiązkowych – skorzystać z jego wiedzy i wsparcia?

Zadania geotechnika

Geotechnika to bardzo ważny etap realizacji inwestycji budowlanej. Specjalista w tej dziedzinie sprawdza i analizuje stan gruntu, na którym ma być on posadowiony. Dzięki temu poznaje on właściwości podłoża – skład gleby, czy teren nie jest podmokły, czy będzie zalewany podczas ulewy etc. Pozwala to na ujęcie w projekcie budowlanym odpowiednich typów konstrukcji oraz materiałów, które pozwolą na bezpieczne wykonanie zarówno fundamentów, jak i całego budynku.

Do przeprowadzenia badania geotechnicznego wywierca się otwory na danym terenie, które pozwalają na pobranie próbek gruntu oraz ewentualnie wpuszczenie specjalistycznej sondy z kamerą na końcu, aby zbadać poziom wód gruntowych. Następnie materiał zabierany jest do laboratorium i analizowany. Sprawdza się gęstość gruntu i jego warstwy.

Badania geotechniczne tego typu oraz wiele innych przeprowadzają inżynierowie z firmy Geo-Tech s.c. z Pomorza. Kiedy obowiązkowo należy skorzystać z ich usług?

Obowiązek skorzystania z konsultacji geotechnicznej

Prawo budowlane nie mówi wprost, kiedy należy skorzystać z konsultacji geotechnicznej. Teoretycznie dokumentacja geotechniczna warunków posadowienia budynku nie jest obowiązkowa, jednak w praktyce warto zadbać, aby została wykonana. O jej wykonaniu decyduje projektant konstrukcji, ponieważ jego praca w dużym stopniu uzależniona jest właśnie od warunków gruntowych.

Badania na pewno nie trzeba wykonywać, gdy na działkach sąsiednich znajdują się już podobne budynki. Jednak jeśli nie ma dostatecznych danych dotyczących struktury gruntu czy strumieniach wodnych, należy zlecić badanie geotechniczne. Także jeśli konstrukcja jest skomplikowana, a dane wymagają doprecyzowania, również należy skorzystać z usług geotechnika. Oprócz tego prawo wymaga, aby do projektu budowlanego zawsze dołączona była kategoria geotechniczna obiektu.

Uprawnienia geotechniczne

Geotechnik, tak jak inni specjaliści związani z budownictwem, musi zdobyć uprawnienia pozwalające na wykonywanie zawodu. Konieczne jest więc ukończenie budownictwa z tytułem magistra, zdobycie praktyki przy pracy związanej z geotechniką oraz zdanie egzaminu organizowanego przez Okręgową Izbę Inżynierów.

Geotechnik jako wsparcie doraźne

Geotechnik służy też wsparciem w innych momentach, niż tylko przy projektowaniu konstrukcji. Może zdarzyć się na przykład, że podczas wykonywania wykopów pod fundamenty, fachowcy natrafią na niespodziewane warunki gruntowe. W takiej sytuacji wezwanie geotechnika pozwoli znaleźć optymalne rozwiązanie, pozwalające na bezpieczne kontynuowanie prac.