Zainstalowane we współcześnie wytwarzanych oknach szyby zespolone uważane są za rozwiązanie nie tylko najnowocześniejsze, ale także najlepsze ze wszystkich dostępnych. Charakteryzują się wieloma bardzo pożądanymi przez inwestorów cechami. Okazuje się również, że dzięki wykorzystaniu w procesie produkcyjnym specjalistycznych maszyn, wcale nie muszą być tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Co warto o nich wiedzieć i jakie konkretnie korzyści mogą nam zagwarantować?

Co zapewniają szyby zespolone?


Szyby tego typu wykorzystywane są przede wszystkim na potrzeby budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Czynnikiem bezpośrednio decydującym o ich jakości jest tzw. współczynnik przenikania ciepła. Im będzie on niższy, tym oczywiście więcej energii uda się zatrzymać w pomieszczeniu. W zależności od potrzeb inwestora szyby zespolone mogą zostać wykonane z uwzględnieniem bardzo konkretnych parametrów. Mowa tutaj głównie o szybach chroniących przed nadmiernym hałasem, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się w dużych miastach. Szyba zespolona może mieć także zwiększone właściwości w zakresie blokowania i odbijania promieni ultrafioletowych.

Głównym celem tego rozwiązania jest zabezpieczenie wnętrza budynku przed nadmiernym nagrzewaniem. Wiele pakietów szybowych projektowanych jest również z myślą o ochronie antywłamaniowej. I choć oczywiście każde szkło da się w jakiś sposób rozbić, to sama konstrukcja szyby zespolonej sprawia, iż proces ten zajmuje znacznie więcej czasu, a co za tym idzie, umożliwia reakcję odpowiednim służbom. Wyjątkowo prezentują się także ozdobne szyby ornamentowe. Przepuszczalność światła jest tutaj słaba, aczkolwiek ponadprzeciętne walory estetyczne rekompensują słabszą widoczność. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak zbudowana jest szyba zespolona?


Oczywiście szyba zespolona musi składać się przynajmniej z dwóch szklanych tafli. Niemniej jednak obecnie zdecydowanie najczęściej zetknąć można się z pakietami 4-szybowymi, które zapewniają optymalne rezultaty w zakresie termoizolacji. Aby oddzielić od siebie poszczególne segmenty, używa się tzw. ramek dystansowych. W zależności od modelu okna mogą być one wyprodukowane z aluminium lub ze specjalistycznego preparatu granulowanego, który skutecznie pochłania wilgoć i zapobiega skraplaniu się wody na wewnętrznych ściankach szyb. Wolną przestrzeń wypełnia się mieszaniną powietrza z gazem szlachetnym. Może być to argon lub krypton. Całość zostaje następnie hermetycznie zamknięta.

Proces produkcyjny szyb zespolonych wymaga zastosowania ogromnej precyzji. Nawet najmniejszy błąd może skutkować tym, iż stworzony pakiet szybowy bardzo szybko straci swoje cenne właściwości. Aby tego uniknąć, specjaliści korzystają z takich maszyn jak tiokolarki z napędem hydraulicznym, dozowniki do uszczelniania szkła na gorąco oraz butylarki. Dla uzyskania jak najlepszych efektów warto skorzystać z urządzeń pochodzących jedynie od najlepszych producentów takich jak firma Glass-Serwis. Przedstawiciele branży okiennej mogą tutaj liczyć nie tylko na szeroko zakrojone doradztwo techniczne, ale również na niezwykle atrakcyjne ceny.