Każda inwestycja budowlana jest przedsięwzięciem wieloetapowym, które wymaga zaangażowania wielu ludzi nawet z kilku firm. W jej realizacji biorą udział specjaliści z różnych gałęzi branży budowlanej. Przy tak skomplikowanej operacji najbardziej liczy się usprawnienie realizacji kolejnych etapów oraz komunikacja między wszystkimi podmiotami, które biorą w niej udział.

Zakres działań generalnego wykonawcy

Zgodnie z definicją Bernarda Bińczyckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie generalny wykonawca to przedsiębiorstwo, które działa na zlecenie inwestora – dewelopera – i zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budowlanej. Realizacja to obejmuje zarówno prace budowlane, jak i montażowe.

Generalny wykonawca swoje usługi wykonuje na podstawie umowy, w której określone są terminy realizacji, a prace wykonuje w stopniu koniecznym do uzyskania zgody na użytkowanie obiektu.

Działania na tym polu prowadzi firma Expres-Konkurent zlokalizowana w Krakowie. Na polskim rynku działa już od dwudziestu lat, donosząc liczne sukcesy potwierdzone nagrodami w plebiscycie „Orły Polskiej Przedsiębiorczości”. W zakresie jej działalności znajdują się:

  • kompleksowa realizacja obiektów budowlanych,
  • wykonawstwo stanów surowych obiektów, czyli roboty żelbetowe i murowe,
  • remonty i modernizacje obiektów,
  • budowa budynków mieszkalnych w pełnym zakresie prac wraz z infrastrukturą zewnętrzną,
  • budowa obiektów biurowych oraz handlowo-usługowych.
  • budowa, remonty i modernizacja obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej.

Generalny wykonawca dysponuje też odpowiednim zapleczem technicznym, które pozwala mu samodzielnie przeprowadzić prace w ustalonym z inwestorem zakresie.

Wykonawca a deweloper

Główną korzyścią dla inwestora, który decyduje się na podpisanie umowy o generalne wykonawstwo, jest to, że na wszystkich etapach budowy współpracuje on z jedną firmą. Znacznie usprawnia to cały proces realizacji. Znacznie ogranicza to też czas, jaki deweloper musi poświęcić koordynowaniu budowy, ponieważ cały ciężar zostaje przeniesiony na generalnego wykonawcę.

Do obowiązków dewelopera należy znalezienie lokalizacji na inwestycję, przygotowanie i nadzór projektu, a następnie nadzór nad przebiegiem prac budowlanych i wykończeniowych oraz sprzedaż powstałych obiektów – zazwyczaj domów i mieszkań. Dzięki zaangażowaniu generalnego wykonawcy lista tych obowiązków zostaje skrócona tylko do trzech punktów: lokalizacji, projektu i sprzedaży.

Zdarza się jednak, że jedna firma jest jednocześnie deweloperem i generalnym wykonawca. Tak właśnie jest w przypadku firmy Expres-Konkurent. Tu korzyści czerpią przyszli nabywcy mieszkań i domów, ponieważ w tej sytuacji jeszcze bardziej zmniejsza się liczba podmiotów odpowiedzialnych za inwestycję, a im jest ich mniej, tym sprawniej przebiegają prace.