Planując budowę domu lub innej inwestycji w formie nieruchomości rozpoczyna się pracę z architektem. W zależności od jego kwalifikacji można liczyć z jego strony na określone działania. Zakres obowiązków architektonicznych może obejmować nie tylko samo wykonanie projektu, ale także jego wdrożenie, kontrolę realizacji i pomoc w procesach administracyjnych. Sprawdź, co może zrobić dla Ciebie architekt.

Zadania biura architektonicznego

Niezależnie od tego, czy jest to budowa niewielkiej nieruchomości na użytek prywatny, czy duża inwestycja obejmująca wiele budynków, już od pierwszych momentów powstania inicjatywy w procesie uczestniczy architekt, dzięki niemu powstaje wizja budynku i rozpoczynają się pierwsze kroki.

Określenie zakresu obowiązku biura architektonicznego powinno nastąpić na samym początku współpracy. Początkowe ustalenia odbywają się przed podpisaniem umowy. Jest to czas, w którym obie strony mogą zapoznać się z potrzebami projektu oraz znaleźć kompromis i wyznaczyć cele współpracy. Od tego, jakimi zadaniami będzie zajmował się architekt, zależy poziom jego kwalifikacji oraz oczekiwania ze strony klienta. Dlatego  też warto poświęcić dłuższą chwilę na zapoznanie się z portfolio wykonawcy projektu budowlanego i dowiedzieć się, jak wyglądają już wykonane przez niego realizacje. Pomoże to sprawdzić, czy dana osoba poradzi sobie z wymaganiami, jakie przedstawia klient.

Od tego jak zostaną poprowadzone pierwsze działania administracyjne może zależeć dalsza płynność poszczególnych etapów budowy. Wsparcie doświadczonego architekta, który dokładnie zna stopnie, jakie należy przejść, aby wszystko potoczyło się zgodnie z planem, jest bezcenna. Projektami wielobranżowymi, realizacją czynności formalno-prawnych, doradztwem oraz wykonywaniem opracowań specjalistycznych zajmuje się Saluda Architekci. Firmę prowadzi doświadczony architekt: Anna Bobrowska Sałuda. Realizuje zarówno projekty mieszkaniowe, projekty wnętrz jak i publiczne i komercyjne.

Okołoprojektowe działania architekta  

Wszystko byłoby o wiele prostsze gdyby budowa nieruchomości polegała jedynie na stworzeniu projektu i jego szybkiej realizacji przez ekipę budowlaną. W rzeczywistości powstanie budynku wiąże się z wieloma procesami administracyjnymi. Część z nich może wykonać w ramach swoje pracy architekt.

Pozwolenia na budowę, decyzja o warunkach zabudowy to jedne z pierwszych działań z którymi trzeba się zmierzyć planując budowę nieruchomości. Jest to jedno z zadań, do którego dokumentację może przygotować właśnie projektant czuwający od początku do końca nad poprawnym wykonaniem każdego z poszczególnych kroków prowadzących do sukcesu budowlanego.

Poza tym jeszcze na etapie przygotowywań w wielu przypadkach, aby uzyskać pozwolenie na budowę, niezbędna jest opinia oraz analiza odwołująca się do planu zagospodarowania przestrzennego. Właściwie przeprowadzone przewidywania, zarówno konstrukcyjne jak i ekonomiczne są niezwykle ważne, szczególnie w przypadku dużych inwestycji, czy też tych zależnych od publicznego budżetu.

Dokumentacja powykonawcza potwierdza poprawność wykonanych działań budowlańców. Dotyczyć powinna wszelkiego rodzaju konstrukcji. Poza tym przy dużych projektach, czy też budowie hali produkcyjnej lub miejsc publicznych jednym z działań projektanta mogą być opinie oraz uzgodnienia w zakresie systemu przeciwpożarowego, a także wymogów sanitarnych. Współpraca z projektantem, który jest na bieżąco z obowiązującymi wymogami prawnymi i administracyjnymi to ogromne ułatwienie dla inwestora. Dzięki temu ma on pewność, że wykwalifikowana osoba będzie czuwała nad poprawną kontynuacją nie tylko samego procesu budowy, ale także dokumentacji i pozwoleń.