Właściciele domów jednorodzinnych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wolnostojący budynek mieszkalny z działką to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Zalicza się do nich między innymi regularne koszenie trawnika, renowację płotu, a także czyszczenie dachu. Jak często konserwować i czyścić dach, aby jak najdłużej utrzymać go w nienagannej kondycji?

Najczęstsze zabrudzenia dachu

Zdecydowanie najczęstszym zabrudzeniem, z jakim można spotkać się na powierzchni dachu, jest mech. Tuż za nim na niesławnej liście uplasowały się glony oraz porosty. Warto jednak wiedzieć, że te zanieczyszczenia są roślinnymi intruzami, które odwiedzać będą nie każdą połać dachową. O ile z zielonym nalotem często spotkamy się na dachówce naturalnej, płytach cementowo-włóknowych czy też stalowych dachach blaszanych, o tyle pokrycie z blachy miedzianej, blachy cynkowo-tytanowej oraz dachówki glazurowanej pozwoli na rzadsze przeprowadzanie konserwacji i czyszczenie zadaszenia.

Zielone plamy są przyczyną nieestetycznego wyglądu poszycia, nie są to jednak jedyne zmory właścicieli domów jednorodzinnych. Należy pamiętać o tym, że do konieczności regularnego czyszczenia dachu przyczynia się również jesienna aura, a dokładnie liście spadające z drzew, które lubią zalegać przy kominie, rynnach, koszach dachu i doświetlających poddasze lukranach. W tym miejscu rodzi się pytanie: jak często należy czyścić pokrycie dachowe?

Jak często konserwować i czyścić dach?

Choć częstotliwość konserwacji i czyszczenia dachu w głównej mierze będzie zależeć od tego, jaki materiał został wykorzystany do jego wykonania, to zaleca się przeprowadzenie oględzin poszycia przynajmniej raz w roku. To dobry moment na usunięcie zabrudzeń. Do czyszczenia najczęściej wykorzystuje się myjkę ciśnieniową. Pracę zawsze należy zaczynać od najwyższego punktu dachu, a do mycia najlepiej jest używać lekkich preparatów o prostym składzie.

Jeżeli tradycyjne środki nie przynoszą efektów, konieczne będzie sięgnięcie po mocniejszą chemię. W tej kwestii lepiej jednak zdać się na specjalistów, którzy dopasują detergent do rodzaju pokrycia dachowego. Świadcząca usługi dekarskie firma Spec Dach, która zajmuje się między innymi usuwaniem zabrudzeń z pokrycia dachowego. Przy okazji czyszczenia, wykonuje również odgrzybianie, które pozwala pozbyć się skażeń mikrobiologicznych.

Podstawą domu są fundamenty, a jego ochroną – solidny dach. Aby stanowił skuteczną barierę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dbajmy o jego czystość i regularną pielęgnację.