Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał wykończeniowy placów, parkingów, chodników, podjazdów przydomowych, a także tarasów, ścieżek ogrodowych oraz schodów zewnętrznych. Zainteresowanie nią wiąże się z jej wysoką estetyką, dużą różnorodnością gatunkową, a także świetnymi parametrami technicznymi. Kostka wytrzymuje działanie wody, promieni UV, mrozu czy znacznych sił tarcia. Niestety największym wrogiem tego materiału jest brud. Wżerający się olej, tłuszcz, soki roślinne oraz zanieczyszczenia po insektach i odchodach ptaków nie tylko naruszają estetykę bruku, ale także obniżają jego trwałość. By temu zapobiec, warto pamiętać o okresowym czyszczeniu kostek brukowych myjką ciśnieniową.

Dlaczego czyszczenie kostki brukowej jest ważne?

Kostka brukowa jest materiałem niebywale wytrzymałym. Mimo odporności na promienie UV, wysokie obciążenia statyczne i dynamiczne, a także mróz, wodę i wilgoć jest coś, co znacznie osłabia strukturę kostek oraz pogarsza ich wygląd. Wrogiem numer jeden tego materiału jest oczywiście brud. Niestety cząsteczki piasku, tworzyw sztucznych, soków roślinnych czy olejów i metali wżerają się w strukturę kostek, doprowadzając do jej osłabienia. W ten sposób dochodzi później do kruszenia bruku oraz jego pękania i nadmiernego ścierania.

Oczywiście czyszczenie kostki brukowej jest też ważne dla utrzymania placów, parkingów, schodów czy tarasów z pełnej świetności. Idealnie do tego sprawdza się myjka ciśnieniowa.

W czym tkwi sekret czyszczenia kostek brukowych myjkami ciśnieniowymi?

Myjki ciśnieniowe to niewielkie urządzenia kablowe lub akumulatorowe, które są proste w użyciu, a także niebywale wydajne w swojej pracy. Dzięki nim w kilka godzin można dokładnie wyczyścić całą elewację dużego budynku czy też plac miejski. Sekretem ich skuteczność jest po prostu woda, która wydobywa się ze specjalnie skonstruowanej dyszy pod wysokim ciśnieniem. To właśnie niebywale szybko rozpędzone kropelki wody uderzają o zalegające cząsteczki brudu, które są rozbijane i wypłukiwane. Odbywa się to bez konieczności wykorzystania drogich detergentów i innych środków czyszcząco-myjących.

Niekiedy np. przy usuwaniu plam po olejach czy gumie samochodowej poleca się zastosować chemię zmieszaną z wodą. Niektóre firmy stosują również środki nabłyszczające.

Kupno myjki ciśnieniowej czy korzystanie z usług firmy sprzątającej?

Zakup myjki ciśnieniowej i samodzielne oczyszczanie kostek jest polecane osobom, które mają sporo wolnego czasu oraz nadmiar gotówki. Sprzęty przeznaczania profesjonalnego, z których powinno korzystać się przy czyszczeniu kostek, nie należą do tanich, a modele na prąd bez akumulatora nie pozwalają również dotrzeć do każdego miejsca na działce. Warto zatem iść za przykładem klientów biznesowych – urzędów, zarządów szkół i szpitali, hotelarzy, restauratorów itp. – i korzystać z usług firm zajmujących się czyszczeniem kostek.

Współpraca z dobrą pracownią to gwarancja niskich kosztów pracy, która zostanie wykonana bardzo precyzyjnie. Wyspecjalizowane w oczyszczaniu różnych powierzchni firmy dobierają metody czyszczenia i środki tak, by skutecznie rozprawić się nawet z największym zabrudzeniem. W przypadku kostek brukowych liczyć można dodatkowo na ich impregnację. O to warto pytać specjalistów z firmy MILMAR-TECH, która oferuje zarówno czyszczenie kostek brukowych, jak i malowanie agregatem elewacji, dachów i płotów.

Jak często należy czyścić kostkę brukową?

Kostkę brukową nie trzeba czyścić bardzo często. By nie pozwolić osadzić się trwale nieestetycznej warstwie brudu, powinno się wykonywać czyszczenie dwa razy w roku. Najlepiej wykonać to wiosną lub latem, a następnie tuż przed zimą. W drugim przypadku ważne jest też wspomniane zaimpregnowanie kostki.

Znacznie częściej powinno się zaś czyścić bruk w przestrzeniach publicznych i reprezentatywnych np. parkingi, place i schody hotelowe. Klienci publiczni i biznesowi powinni korzystać z pomocy profesjonalnych firm nawet 3 razy w roku, Polecane jest to także wspólnotom mieszkaniowym, które chcą zadbać o piękny teren wokół swoich budynków.