Dach, jako zwieńczenie budynku, poza funkcją ochronną, jest elementem mającym wpływ na jego estetykę. Jest jednym z najważniejszych elementów w całej konstrukcji budynki. Materiał z jakiego jest wykonany powinien być mocny, trwały i najwyższej jakości, jak też odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. By służył przed długie lata powinien zostać położony przez profesjonalną firmę dekarską

Na rynku istnieje wiele firm dekarskich. Najlepiej wybrać taką, która oferuje kompleksowe usługi. Podstawowymi czynnościami, jakie wykonuje każdy dekarz, jest krycie dachów łącznie z montażem rynien. Materiał pokrycia zależy już od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów, ale też od etapu, na którym go wybieramy. Przedsiębiorstwo dekarskie Michał Janiszewski zajmuje się montażem oraz wymianą i naprawą dachów - usługi dekarskie wykonuje już od wielu lat, dzięki czemu może pochwalić się sporym doświadczeniem. Firma Michała Janiszewskiego gwarantuje dokładność i dotrzymanie terminów. Zajmuje się m.in. budową i remontami dachów płaskich i spadzistych. Montuje więźby dachowe, izolacje i właściwe pokrycia dachowe. Dekarze układają na dachach blachodachówki, dachówki ceramiczne oraz dachówki cementowe. Przedsiębiorstwo oferuje też montaż obróbek blacharskich rynien i innych elementów wykończeniowych, malowanie dachów i remonty kominów.

Rodzaje pokryć dachowych

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego przede wszystkim należy kierować się jego trwałością i funkcjonalnością. Zarówno blacha falista i trapezowa, jak też blachodachówka nadają się na dachy, których kąt nachylenia wynosi minimum 9-10 stopni. Są dość lekkie, dlatego wymagają bardzo mocnego przytwierdzenia do łat. Wymagają dobrej izolacji. Ocynkowane i pokryte kilkoma warstwami lakieru są odporne na korozję, wodę, wilgoć, promienie słoneczne oraz na uszkodzenia spowodowane zewnętrznymi czynnikami.

Dachówka ceramiczna nadaje się do pokrycia dachów o nachyleniu powyżej 15º. Jest trwała i odporna na mróz oraz wszelkie warunki atmosferyczne. Cechuje ją akustyczność oraz wysoka izolacyjność termiczna. Jest dostępna w wielu kolorach, wzorach i kształtach. Dachówki betonowe są doskonałe dla dachów o spadzie między 22º – 60º. Poza tym, że są trochę mniej estetyczne, a wybór ich kolorów i wzorów jest mniejszy, wszelkie cechy dotyczące trwałości i odporności są zbliżone do dachówek ceramicznych. Dachy mogą być pokryte także strzechą, gontem drewnianym i bitumicznym oraz papą bitumiczną (dachy płaskie). 

Formy dachów

Wybór odpowiedniej formy dachowej zależy przede wszystkim od kształtu samego dachu, jak też kształtu budynku, ilości i kąta nachylenia połaci oraz od rodzaju pokrycia dachowego. W związku z tym można wyróżnić następujące formy dachowe:

  • Dachy płaskie – mają dość prostą konstrukcję, która może być wentylowana lub nie. Połać dachu jest nachylona pod kątem od 5 do 20 stopni tak, by woda z dachu mogła spływać do rynien czy studzienek dachowych. Zaletą płaskiego dachu jest to, iż jego powierzchnię można zaadaptować np. na taras lub ogród.

  • Dachy jednospadowe – zwany też pulpitowym, posiada jedną połać. Zazwyczaj stosowany w przybudówkach lub długich i wąskich budynkach, w których odległości ścian nie są większe niż 6 m.

  • Dachy dwuspadowe – tu dwie skośne połacie są położone pod tym samym kątem i mogą tworzyć poddasze użytkowe. Ważne jest zachowanie szczeliny wentylacyjnej między pokryciem dachu a jego izolacją.

  • Dachy naczółkowe – są niemal takie same jak dachy dwuspadowe. Jedyna różnica to ścięte narożniki połaci, zwane naczółkami. Przy zastosowaniu tego typu dachów można stworzyć poddasze użytkowe.

  • Dachy czterospadowe – składają się z czterech połaci, dwie większe mają kształt trapezu, a dwie mniejsze, trójkąta. Tego typu dachy charakteryzuje spora sztywność. Tutaj skosy zmniejszają powierzchnię użytkową poddasza.

  • Dachy wielospadowe – mają połacie o różnych kształtach (trójkąta, trapezu, równoległoboku), które mają taki sam kąt nachylenia. Ten rodzaj dachu jest idealny dla budynków o dużej powierzchni i dużej ilości pomieszczeń.

  • Dachy mansardowe – ten rodzaj dachu może mieć dwie lub cztery połacie, z których każda jest złamana pod innym kątem. Zastosowanie dachu mansardowego pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej poddasza.