Wszędzie tam, gdzie jest ryzyko gromadzenia się niebezpiecznych gazów, warto zadbać o bezpieczny sposób sprawdzania i sygnalizowania o kłopocie. Systemy detekcji gazów przydadzą się w niejednej firmie. To rozwiązanie gwarantuje odpowiednio wczesne zasygnalizowanie problemów i pomoże zmniejszyć ewentualne straty.

System detekcji gazów - w jakiej firmie może się przydać?

Wydawać by się mogło, że problem detekcji gazów dotyczy jednak tych firm, które mają powiązania z przemysłem gazowniczym. W rzeczywistości jednak z systemów detekcji gazów korzysta szereg firm z różnych gałęzi przemysłu.

Detekcja gazów wykorzystywana jest w:

  • browarach,
  • chłodniach,
  • elektrowniach,
  • gazowniach,
  • kotłowniach,
  • lakierniach,
  • magazynach,
  • oczyszczalniach ścieków,
  • i wiele innych.

Systemy wykrywające gaz dopasowane powinny być do konkretnego przypadku i firmy. Zadaniem systemów detekcji jest jak najwcześniejsze wykrycie tego, gdzie pojawia się problem i zlokalizowanie miejsce wycieku gazu. Dzięki temu można wszystkie zagrożenia odnajdywane są jak najwcześniej. Podczas zakładania systemu wykrywania gazów można system wzbogacić o dowolne elementy, takie jak dodatkowa sygnalizacja dźwiękowa lub świetlna, automatyczne odcięcie energii elektrycznej czy automatyczne zamknięcie zaworów odcinających. To rozwiązanie pozwala zautomatyzować proces postępowania pod detekcji gazów w danym miejscu.

Zalety tego rozwiązania

Systemy, które służą wykrywaniu zagrożenia związanego z gazami, to wiele zalet. Przede wszystkim - podnoszą znacznie poziom bezpieczeństwa i pomagają we wczesnym wykryciu kłopotów. Jak mówi ekspert firmy Gas-Electronic, założenie systemu detekcji skraca czas reakcji na zagrożenie o minuty, a to przekłada się na możliwość zareagowania wtedy, kiedy problem jest jeszcze w zalążku. Wysoka czujność i dokładność pomiarów jest zaletą czujników gazu najnowszych generacji, można więc mieć pewność co do ich działania.

Czujniki elektrochemiczne służące do detekcji gazów są zazwyczaj zamknięte w niedużych, plastikowych obudowach. Ich montaż nie przysparza szczególnych kłopotów, nie potrzebują  też dużo miejsca, aby móc działać należycie. Przy pomocy takich czujników można wykryć wiele różnych, toksycznych gazów. Warto pamiętać o regularnej konserwacji czujników zgodnie z zaleceniami producenta, dzięki czemu przez cały czas użytkowania działają one należycie.

Czujniki wykrywające gaz to ważny dla bezpieczeństwa miejsca pracy element. Ich montaż przełoży się na komfort pracy, a w przypadku wystąpienia problemów z wyciekiem gazu możliwa będzie bardzo  szybka reakcja.