Każdy wie, że proces rozbiórkowy to działanie, które musi być dokładnie zaplanowane, zarówno od strony formalnej, bezpieczeństwa, jak i technicznej. Zapytaliśmy ekspertów z firmy Digar, specjalizującej się w pracach tego typu, jak prawidłowo przygotować się do wyburzania budynku, jakie należy posiadać dokumenty i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Zadbaj o dokumenty

Większość dokumentów należy uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem prac wyburzeniowych. Czy jednak do wszystkich rozbiórek potrzebujemy zgłoszenia? Oczywiście, że nie. Wyjątkiem są obiekty, które nie podlegają opiece konserwatora czy też nie figurują w rejestrze zabytków. Podobnie w przypadku budynków, które nie potrzebowały pozwoleń na budowę oraz obiektów o względnie niewielkich wymiarach – typu altany, wiaty czy oranżerie przydomowe. 

Wymagania prawne 

Jeśli jednak nasz obiekt wymaga uzyskania pozwolenia na prace rozbiórkowe, to należy złożyć wniosek o wydanie zgody na przeprowadzenie działań wyburzeniowych, który będzie zawierał między innymi dane inwestora, a także informacje na temat budynku.

Dodatkowo niezbędny jest szereg dokumentów jak zgoda właściciela na rozbiórkę, projekt całego procesu wyburzania wraz z dokładnym opisem robót oraz planem zabezpieczenia terenu i określeniem wprowadzonych środków bezpieczeństwa. Czas na wydanie stosownej decyzji jest dość długi, ponieważ wynosi aż 65 dni roboczych

mówi specjalista z firmy Digar.

Koszt prac wyburzeniowych 

Oszacowanie kosztów wyburzeniowych jest zależne od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość nieruchomości. Stosowana jest specjalna miara, nazywana metrem sześciennym kubatury budynku (m3k). Następnie należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany jest obiekt. Niezależnie od celu rozbiórki, wybierz sprawdzoną i fachową ekipę, która ma doświadczenie w tego typu pracach i wie jak przygotować budynek (np. poprzez odłączenie wszystkich instalacji), dzięki czemu będziesz miał pewność prowadzenia prac w sposób nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny.