Malowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie przedpokoju. Aby być w pełni usatysfakcjonowanym z osiągniętych efektów, wiele uwagi należy poświęcić przede wszystkim farbie, która powinna być jak najwyższej jakości. Obecnie właściciele domów i mieszkań z pewnością nie mogą narzekać na brak ciekawych opcji. Nie zmienia to jednak faktu, że największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne farby ceramiczne. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zatem zapoznać?

Co wyróżnia farby ceramiczne na tle innych produktów?

Z technicznego punktu widzenia chodzi oczywiście o skład. Choć farby ceramiczne pod wieloma względami są bardzo podobne do swoich akrylowych oraz lateksowych odpowiedników, to o ich wyjątkowości decyduje obecność tzw. ceramicznych mikrokuleczek, które nadają całości unikatowych właściwości. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy remontowo-budowlanej Hara BUD wykorzystanie farb ceramicznych stanowi najlepszą gwarancję uzyskania gładkiej, estetycznej i przede wszystkim wytrzymałej powierzchni.

Ściany zyskują wysoką odporność na mycie oraz szorowanie – co akurat w przypadku przedpokoju jest więcej niż istotne. Stworzona powłoka nie jest również podatna na działanie wilgoci. Domownicy nie muszą zatem obawiać się o to, że kiedy dojdzie do kontaktu mokrej kurtki lub zamokniętego parasola ze ścianą, to spowoduje to trwałe uszkodzenia. Ponadto niektóre dostępne na rynku farby ceramiczne zostały wzbogacone o dodatkowe właściwości. Oczyszczają one powietrze z formaldehydów, są antystatyczne oraz tworzą powłoki odporne na rozwój bakterii, pleśni oraz grzybów.

Farby ceramiczne – co należy wiedzieć przed zakupem?

Nowoczesne farby ceramiczne mają wiele zalet, co stwarza wrażenie tego, że klienci otrzymują do swojej dyspozycji produkt niemal doskonały. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto wiedzieć o tym, że farby tego typu należą do jednych z najdroższych. Ich cena jest średnio o 30-35% wyższa niż w przypadku wyrobów lateksowych oraz akrylowych. Trzeba także zaznaczyć, że produkty ceramiczne tworzą na ścianie dość charakterystyczną powłokę, która nie jest ani matowa, ani połyskliwa. Dlatego też przed rozpoczęciem prac malarskich zaleca się wykonanie próbki na niewielkim odcinku, aby zobaczyć, czy farba wpisze się w konkretne oczekiwania.

Jak słusznie zaznaczają również doświadczeni specjaliści z firmy Hara BUD, którzy od lat zajmują się remontami mieszkań oraz domów - klienci muszą zdawać sobie także sprawę z tego, że pełne utwardzenie zawartych w składzie farby żywic następuje dopiero po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu dniach. Przez ten okres mycie lub szorowanie ścian może przyczynić się do powstania widocznych i nieestetycznych przebarwień.