Praca geodeta rozpoczyna się w chwili, kiedy uzyskujemy pozwolenie na budowę obiektu. Możemy zatrudnić specjalistę od pomiarów, jeszcze przed zakupem działki budowlanej, by sprawdził grunt i zabezpieczyć się przed nietrafioną inwestycją. Geodeta na działce budowlanej wykonuje pomiary, sporządza mapę projektową, wytycza budynek na działce oraz przygotowuje inwentaryzację powykonawczą.

Co robi geodeta na budowie?

Geodeta jest niezbędny do wykonywania pomiarów oraz prac geodezyjnych, związanych z  gruntami. Winnicki Zbigniew świadczący usługi geodezyjne zajmuje się takimi pracami jak:

  • geodezyjna obsługa budowy,
  • wytyczanie i pomiary powykonawcze budynków,
  • wytyczanie i inwentaryzacje powykonawcze sieci oraz przyłączy,
  • tworzenie map do celów projektowych,
  • ustalenia granic, podziały i rozgraniczenia nieruchomości,
  • pomiary objętości.

Jeśli potrzebujemy pomocy specjalisty, powinniśmy skontaktować się z nim, ponieważ przeprowadzi on kompleksowo wszelkiego rodzaju prace, na działce budowlanej, na której ma zostać wybudowany dom jednorodzinny, hotel, market, biurowiec, czy inny obiekt.

Czym są pomiary geodezyjne?

Geodeta może pojawić się na placu budowy w zasadzie dwa razy. Zaraz po uzyskaniu pozwolenia na rozpoczęcia budowy, w celu wykonania wszystkich pomiarów, żeby mogły ruszyć roboty ziemne. Zajmuje się wtedy tyczeniem budynku i sporządzaniem mapy projektowej, na którą nanosi wykonane pomiary. Dokument zawiera informacje o obiektach, użytkach gruntowych oraz sieciach podziemnych. Mapa pokazuje sytuację na działce. Po zakończeniu budowy, geodeta pojawia się ponownie,  w celu wykonania pomiarów do sporządzenia inwentaryzacji powykonawczej. Wtedy musi dokładnie wymierzyć budynek i wszystkie przyłącza instalacji. Sprawdzić, czy inwestycja została przeprowadzona zgodnie z wytycznymi. Sporządzić inwentaryzację powykonawczą i jeśli wszystko zostało wykonane zgodnie z wytycznymi, to inwestycja może zostać oddana do użytku.

Jak dokładnie wygląda inwentaryzacja powykonawcza?

Jak już wspomnieliśmy, po zakończonej budowie geodeta przeprowadza inwentaryzację powykonawczą, polegającą na zgromadzeniu aktualnych danych budowlanej działki. Wykonuje szczegółowe pomiary geodezyjne, które muszą się pokryć z przeprowadzonymi na samym początku, przed rozpoczęciem prac ziemnych. Inwentaryzacja powykonawcza obejmuje budynki, parkingi, wjazdy, sieci wodociągowe, gazowe i elektryczne. Geodeta ma obowiązek zarejestrowania wszystkich zmian, jakie nastąpiły od momentu rozpoczęcia aż do zakończenia prac budowlanych. Następnie nanosi je na mapę projektową. Po zakończeniu inwentaryzacji powykonawczej specjalista przekazuje inwestorowi kopię mapy, natomiast oryginał oddaje do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Informacje aktualizowane są wówczas w ewidencji gruntów i budynków oraz w ewidencji sieci uzbrojenia terenu.