Budowa domu to złożony proces. Wiąże się przede wszystkim z uzyskaniem stosownych pozwoleń. Aby w ogóle było możliwe rozpoczęcie prac, niezbędne staje się otrzymanie Planu Zagospodarowania Terenu, który można pozyskać w Urzędzie Gminy lub Starostwa. To jeden z najważniejszych dokumentów, na podstawie którego wykonuje się kolejne kroki wznoszenia domu.

Profesjonalne tyczenie budynku

Wytyczenie osi budynku może być wykonane wyłącznie przez uprawnionego geodetę. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć współpracę z wyspecjalizowanym biurem geodezyjnym, który świadczy tego rodzaju usługi. Firma Zenit to zespół specjalistów, którzy wykorzystują nowoczesne narzędzia do tego, by w odpowiedni sposób przeprowadzić szereg niezbędnych czynności, które pozwolą na rozpoczęcie pracy.

Współczesne urządzenia ulegają zmianie. Pojawiają się także nowe rozwiązania, które przekładają się przede wszystkim na precyzję. Jednak nie bez znaczenia jest także tempo samej pracy. W końcu, zanim w ogóle możliwa będzie budowa budynku, niezbędne jest wytyczenie jego osi. Należy także przygotować stosowne mapki, na których geodeta naniesie elementy takie, jak kanalizację, czy instalację wodną. Wszystko dlatego, iż następnie zostają one uwzględnione na mapach w gminie, dzięki czemu o wiele łatwiej dokonać ewentualnego przyłącza do sieci przyszłych obiektów w sąsiedztwie

 – mówi specjalista.

Na czym polega tyczenie budynku?

Współczesne budownictwo bazuje na obiektach murowanych. Oznacza to, iż podstawowym elementem są fundamenty. To właśnie na nich wspiera się ciężar własny budynku. Właściciel działki nie może tak po prostu rozpocząć budowy domu, zanim jego strategiczne punkty nie zostaną wytyczone. Dlatego czynność tę określa się jako tyczenie budynku. Wszystko opiera się na Planie Zagospodarowania Przestrzeni.

Wszelkie skrajne punkty, jak również ogólny zarys budynku, który został przedstawiony na planie, muszą pokrywać się ze stanem faktycznym. Geodeta potwierdza także zgodność stanu faktycznego z planem stosownym wpisem w dzienniku budowy.