Gniazdka są podstawowymi elementami instalacji elektrycznych. W jednym pomieszczeniu może znajdować się nawet kilka tego typu komponentów. Co zrobić, gdy któryś z nich odmówi posłuszeństwa? Jakie są prawdopodobne przyczyny awarii?  Na te i inne pytania odpowiedzi udzielają specjaliści z przedsiębiorstwa Mamno Anna Jarzębowska.

Najpopularniejsze  przyczyny awarii gniazdek elektrycznych

Czemu w gniazdku elektrycznym brakuje prądu? U źródeł wspomnianej usterki leży bardzo często przeciążenie obwodu. Przywołane zjawisko występuje w sytuacji, gdy zbyt duża liczba sprzętów zostanie podłączona do sieci w tym samym czasie. Nie zawsze jednak problemem jest ilość urządzeń podpiętych w danym momencie do instalacji. Jak podkreśla ekspert z firmy Mamno Anna Jarzębowska:

Czasem już jedno akcesorium o dużym zużyciu energii może doprowadzić do nadmiernego obciążenia układu a w konsekwencji uszkodzenia gniazdek. Warto więc sprawdzić, jaki poziom poboru mocy gwarantuje bezpieczne korzystanie z sieci. Przywołane informacje zawiera umowa z dystrybutorem prądu. W przypadku gospodarstw domowych parametr ten oscyluje zwykle w granicach 3,3 kW.

Awaria nierzadko następuje również wskutek zawilgocenia poszczególnych komponentów instalacji. Należy pamiętać, że gniazdka elektryczne montowane w tak zwanych mokrych pomieszczeniach (między innymi w kuchni czy w łazience) powinny być zabezpieczone przed działaniem wody, na przykład za pomocą specjalnej klapki bryzgoszczelnej. Trzeba też umieścić je na odpowiedniej wysokości – minimum 120 centymetrów od podłoża.

Kiedy jeszcze gniazdka odmawiają posłuszeństwa? Gdy zostaną uszkodzone w sposób mechaniczny – w trakcie przeprowadzania remontu, przestawiania mebli albo nieostrożnego użytkowania różnych sprzętów (ładowarek, suszarek itp.) i wyszarpywania przewodu z kontaktu. Może wówczas dojść nie tylko do pęknięcia obudowy, ale również poluzowania śrub utrzymujących wspomniany element instalacji w ścianie.  Kiedy traci on swoją stabilność, przestaje poprawnie funkcjonować i staje się zagrożeniem dla domowników. Zwiększa ryzyko porażenia prądem, a nawet pożaru.

Co zrobić z uszkodzonym gniazdkiem elektrycznym?

Usunięcie awarii wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego nie należy realizować tego typu zadań na własną rękę. Naprawą gniazdek elektrycznych powinien zająć się fachowiec dysponujący odpowiednimi uprawnieniami oraz narzędziami. Zatrudnienie specjalisty daje pewność, że wszelkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i sztuką zawodu. 

Firma Mamno Anna Jarzębowska, działająca w branży instalacji elektrycznych od 2021 roku, oferuje szeroki zakres usług związanych z montażem, modernizacją oraz konserwacją instalacji elektrycznych. Specjaliści z uprawnieniami SEP służą pomocą klientom z Bydgoszczy i okolic, wyposażając budynki mieszkalne, komercyjne oraz przemysłowe w niezbędne przyłącza i okablowanie. W ofercie firmy znajdują się takie usługi jak montaż i naprawa gniazdek elektrycznych, modernizacja szaf sterowniczych czy montaż i naprawa oświetlenia. Firma zapewnia również pomoc w usuwaniu awarii elektrycznych, przyjmując zgłoszenia przez całą dobę.